Trwają próby do „Sońki”

Trwają próby do „Sońki”

27 marca, w Międzynarodowy Dzień Teatru, odbędzie się premiera jednego z najbardziej wyczekiwanych spektakli w tym sezonie artystycznym. Na dużej scenie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zostanie zaprezentowana „Sońka” Ignacego Karpowicza. Właśnie trwają intensywne próby do tego wydarzenia.

„Sońka” to ostatnia z powieści Ignacego Karpowicza, jednego z najciekawszych współczesnych pisarzy. W 2010 roku został laureatem Paszportu „Polityki” za powieść „Balladyny i romanse”. Otrzymał nominacje do Nagrody Literackiej NIKE za „Gesty” (2009), „Balladyny i romanse” (2011) oraz „Ości” (2014). Jego najnowsze dzieło – „Sońka” zostało nominowane do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego.

– Kilka teatrów zainteresowało się „Sońką”, ale z oczywistych względów chciałem, żeby premiera miała miejsce w moim rodzinnym mieście. Dlatego gdy zadzwoniła Agnieszka, bardzo się ucieszyłem, chociaż w tamtym momencie rozmowy o adaptacji z pewnym warszawskim teatrem były bardzo zaawansowane. Spotkaliśmy się z Agnieszką w Warszawie i… nawet nie musiała mnie przekonywać. Okazało się, że nadajemy na tych samych falach. Postanowiliśmy to zrobić w Białymstoku, na ziemi Sońki – przyznaje autor.

Za reżyserię spektaklu odpowiada Agnieszka Korytkowska-Mazur. Na dużej scenie białostockiego Teatru będzie można obejrzeć nie tylko aktorów „Węgierki”, ale także zaproszonych gości: Svietlanę Anikiej oraz Alesia Malčanaǔ (Narodowy Teatr Akademicki im. Janki Kupały w Mińsku), Dorotę Białkowską (Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni), Grzegorza Falkowskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie), a także Rafała Maćkowiaka (TR Warszawa).

– „Sońka” Ignacego od razu wydała mi się materiałem prowokującym do stworzenia jej scenicznej wersji. To był od początku skok na najgłębszą wodę. I tworzenie adaptacji, która okazała się nie być po prostu adaptacją, i niebywała praca zespołu, który stwarza ten spektakl nie miałyby miejsca, gdyby nie możliwość takiego Spotkania, któremu impuls dała „Sońka”. Czasem wchodzi się w jakieś współrzędne geograficzne i bieg zdarzeń jest silniejszy niż plan – mówi Agnieszka Korytkowska-Mazur.

Premiera spektaklu zaplanowana jest na 27 marca, o godz. 19.00. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć przedstawienie także 28 i 29 marca, a następnie 17, 18 i 19 kwietnia. Bilety na spektakl (premiera – 40 zł, bilet normalny – 35 zł, ulgowy – 30 zł, studencki – 17,50 zł) dostępne są w kasie teatru oraz w sprzedaży internetowej na: www.dramatyczny.pl/bilety.

Więcej informacji – kliknij!