TERAZ POLIŻ – „Dziwy i Dziwowiska” – maraton czytań dla dzieci

TERAZ POLIŻ – „Dziwy i Dziwowiska” – maraton czytań dla dzieci

Kobiece pisanie, kobiece praktyki w teatrze – projekt badawczo-popularyzatorski dot. polskich dramatopisarek XIX i XX w.

„Dziwy i Dziwowiska”

Zapraszamy dzieci i ich rodziców do udziału w czytaniach zapomnianych polskich dramatów dla najmłodszych z przełomu XIX i XX w. Dramatopisarki tego okresu napisały wiele wartych uwagi tekstów dla młodego widza, które świetnie sprawdzają się współcześnie.

Maraton składa się z trzech części (ok. 45 min każda):

11:00 Dziwy leśne i powietrzne (dla dzieci powyżej 5 lat)

„Jak trafić pod te wielkie skały / po zaklęte niebieskie migdały… Gdybym je zdobyła, dużo bym rzeczy kupiła / a potem w górach złoty dom postawiła…”
Mała Stasia wybiera się na wielką wyprawę po ukryty w górach skarb. Na swojej drodze spotyka ludzi i zwierzęta, rozmawia z Echem, Ciszą, a w krzakach siedzi Licho… Czy uda jej się zdobyć niebieskie migdały?

12:30 Dziwowiska magiczne (dla dzieci powyżej 5 lat)

„Milczy ciemny las / Promyk słońca zgasł / Świętojańska spływa noc / Niesie ludziom czarów moc.”
Pełna przygód i tajemnic historia małej Marysi, która znajduje w lesie mały trzewiczek. Do kogo należy? Czy przyniesie jej szczęście, czy wręcz przeciwnie? Pisana wierszem opowieść o dziewczynce, Królewnie i Królewiczu to powrót do najpiękniejszej formy tradycyjnej bajki dla dzieci.

14:00 Pałacowe dziwowiska (dla dzieci powyżej 7 lat)

„Od czasu, gdy królewicz Gwoździk zobaczył portret królewny Jagódki, nie może ani spać, ani jeść, tak silnie ją kocha i tak bardzo pragnie ją poślubić…” Ale czy na pewno? Przezabawna, awanturnicza opowieść o Królewnie, jej wesołym Błaźnie oraz o tym, czy można kogoś zmusić do małżeństwa.

Maratonowi czytań towarzyszą zabawy ruchowe, plastyczne i teatralne, aktywizujące dzieci i zachęcające do zabawy w teatr również w domu.

Na czytania dla dzieci zapraszamy 24 października 2015 r. na scenę foyer.

Reżyseria: Ula Kijak

Obsada:

TERAZ POLIŻ: Emanuela Osowska, Marta Jalowska, Dorota Glac
Teatr Dramatyczny: Jolanta Borowska, Ewa Palińska, Jolanta Skorochodzka, Mateusz Witczuk

„Dziwy i Dziwowiska” są przeniesieniem pracy badawczej na pole praktyki teatralnej, która jest naszą wspólną przestrzenią; są także próbą połączenia dwóch rodzajów wyobraźni i twórczości: wizualnej i emocjonalnej (aktorskiej) oraz przypomnienia tego, co zapomniane, a wciąż niezwykle inspirujące.

Wstęp wolny!

Więcej o projekcie TUTAJ

TD

HyPaTia_BWj

250_lat_logo

MKiDN-01_greyscale