Teatroteka Szkolna – konferencja dla nauczycieli i animatorów kultury

Teatroteka Szkolna – konferencja dla nauczycieli i animatorów kultury

Konferencja dla nauczycieli i animatorów kultury

„Teatroteka Szkolna”

 

Idea

W jaki sposób narzędzia ze świata teatru można wykorzystać w działaniach edukacyjnych w szkole oraz w instytucji kultury – o tym będzie mowa podczas spotkania, jakie we wrześniu organizują w Białymstoku Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki i Centrum im. L. Zamenhofa w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Doradztwa Metodycznego oraz Centrum Edukacji Nauczycieli. Wydarzeniu patronuje Podlaski Kurator Oświaty.  W programie: prezentacja portalu „Teatroteka Szkolna”, czyli specjalnego „narzędziownika” przygotowanego przez Instytut z myślą o szkołach, a także dyskusja panelowa i warsztaty.

Zapraszamy nauczycieli szkół wszystkich szczebli, instruktorów teatralnych, praktyków pedagogiki teatru oraz pracowników instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, prosimy o wcześniejsze zapisy (formularz zgłoszeniowy do pobrania na dole strony). 

 

Program:

15.30-16.00 – prezentacja portalu „Teatroteka Szkolna”

16.00-17.00dyskusja: „Scena lokalna – historia regionu jako punkt wyjścia do działań teatralnych z dziećmi i młodzieżą”.
Paneliści: Agnieszka Korytkowska-Mazur (Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku), Agata Gołąb (Muzeum Dulag 121 Pruszków), Agnieszka Zachariewicz (Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie), Mateusz Budzyński (Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku), Mariusz Sokołowski (nauczyciel Gimnazjum im. Witolda Rabczyńskiego w Wasilkowie); moderator: Justyna Czarnota (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie)

17.00-17.30 – przerwa kawowa

17.30-19.30 – warsztaty: „Jak wykorzystać metody pedagogiczno-teatralne w praktyce szkolnej?”. Tematyka: W jaki sposób pedagogika teatru może być przydatna w działaniu szkolnym na lekcji lub na zajęciach pozalekcyjnych? Przyjrzymy się narzędziom umieszczonym na portalu „Teatroteka Szkolna” w praktycznym działaniu teatralnym, szukając najlepszych dla siebie metod pracy z uczniami.

Prowadzenie: Justyna Czarnota i Dorota Ogrodzka

 

Termin: 22.09.2015, godz. 15.30-19.30
Miejsce: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki
Wstęp wolny – liczba miejsc ograniczona, zapisy: teatroteka.bialystok@gmail.com (formularz zgłoszeniowy na dole strony)
Kontakt:  Centrum im. L. Zamenhofa, tel. 85 67 67 367 lub Teatr Dramatyczny, tel. 85 74 99 189

 

Paneliści i prowadzący warsztaty:

Agnieszka Korytkowska-Mazur – dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki
w Białymstoku, reżyserka, scenarzystka, kulturoznawczyni, teatrolożka. Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Teatralnej w Warszawie (kierunki: wiedza o teatrze, reżyseria) oraz Instytutu Sztuki PAN. Producentka teatralna i muzyczna, felietonistka „Sceny”, „Notatnika Teatralnego”, autorka artykułów w „Pamiętniku Teatralnym”, „Nowych Książkach” i „Zwierciadle”. Pracowała w Polskim Radio i TVP. Reżyseruje w teatrach w Polsce i za granicą. W białostockich realizacjach porusza tematy lokalne, inspirowane historią wschodniej Polski („Antyhona”, „Sońka”,„Bieżeńcy”).

Agata Gołąb – Absolwentka etnologii na Uniwersytecie Warszawskim, doktorantka w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, przewodnik miejski po Warszawie. Jako trenerka i edukatorka współpracowała m.in. z Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy, Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Fundacją Wspierania Edukacji i Rozwoju Innowatorium. Pracuje w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie. Lokalna animatorka i badaczka opowieści o przeszłości Pruszkowa. Współpracuje z Games Development, organizując gry terenowe. Zrealizowała projekty animacyjne: „Ścieżki historii” oraz „Laboratorium działań parateatralnych – Pruszków”. Autorka artykułów w czasopismach („Zabawy i Zabawki”, „Dziennik Opinii”) i portalu: szkolasamorzadu.pl oraz współautorka publikacji książkowych:Etnografia do kieszeni”, „Ścieżki historii. Niezwyczajny przewodnik po miejscowościach powiatu pruszkowskiego”.

Agnieszka Zachariewicz – specjalistka ds. edukacji w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” (Brama. Pracownia Edukacji i Animacji), koordynatorka i współrealizatorka projektów edukacyjnych, historii mówionej i biograficznych związane z dziedzictwem żydowskim Lublina i lubelszczyzny oraz pamięcią o Zagładzie (m.in. „W poszukiwaniu Lubliniaków” – edycje francuska i szwedzka, „Scriptores nr 34: Anna Langfus – Życie. Twórczość. Recepcja”, „Ocalić od zapomnienia – Krystyna Modrzewska”), współautorka scenariuszy i moderatorka warsztatów tematycznych.

Mateusz Budzyński – absolwent historii na Uniwersytecie w Białymstoku (specjalizacja: wiek XIX). Obecnie doktorant na Wydziale Historyczno-Socjologicznym UwB. Do jego zainteresowań badawczych należy: historia wczesnego chrześcijaństwa, historia i liturgika Cerkwi Unickiej i Prawosławnej ze szczególnym uwzględnieniem czasów nowożytnych oraz wschodnie malarstwo sakralne. Od 2011 r. pracuje w Centrum im. Ludwika Zamenhofa, od 2013 r. jako specjalisty do spraw edukacji. Autor wielu programów edukacyjnych i przedsięwzięć interdyscyplinarnych adresowanych do dzieci i młodzieży. Miłośnik kinematografii amerykańskiej drugiej połowy XX wieku.

Mariusz Sokołowski – socjolog, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Gimnazjum im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie, przewodnik turystyczny po woj. podlaskim. Uczestnik i koordynator projektów poświęconych edukacji o wielokulturowości i lokalnej historii („Szlak Dziedzictwa Żydowskiego”, „Podlaska multikoalicja”, „Uwiecznić Atlantydę” itd.). Absolwent studiów podyplomowych „Nazizm – Holokaust – Totalitaryzm” oraz uczestnik międzynarodowych kursów z pedagogiki Holokaustu (m.in. w Yad Vashem, Domu Konferencji w Wansee, Memorial de la Shoah w Paryżu). Wyróżniony w konkursie im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” oraz nagrodzony „Świadectwem Otwartego Umysłu” w konkursie „Gazety Wyborczej” Przystanek Młodzi.

Justyna Czarnota – pedagog teatru, pasjonatka teatru dla dzieci i młodzieży. Absolwentka filologii polskiej ze specjalnością nauczycielską i teatrologiczną Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
w Lublinie i podyplomowych studiów „Literatura i książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności” na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2010 roku współpracuje z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, gdzie obecnie koordynuje program Lato w teatrze, a wcześniej pracowała jako tour manager projektów edukacyjnych skierowanych do dzieci: „Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana”, „Gdzie jest Pinokio?”, „Pippi Pończoszanka”. Członek Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizuje autorskie projekty z zakresu edukacji oraz upowszechniania kultury.

Dorota Ogrodzka – teatrem zajmuje się w praktyce i teorii. Performerka, animatorka kultury, doktorantka w Zakładzie Teatru i Widowisk Instytutu Kultury Polskiej. Członkini Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Działa w Stowarzyszeniu Katedra Kultury, z którym realizuje projekty społeczno-artystyczne. Jest w ekipie Latających Animatorów Kultury Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Współpracuje z Instytutem Teatralnym m.in. prowadząc „Teatranki”. Prowadzi warsztaty teatralne i performerskie, pracuje przy projektach dramaturgicznych i teatralnych z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi. Jest założycielką, reżyserką i dramaturgiem Młodej Sceny w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Interesuje ją także praca ze słowem i fotografią. Styk obrazu i ruchu, tekstu i ciała to granice, które lubi eksplorować. Na uniwersytecie rozmawia ze studentami o teatrze, widowiskach, sztuce i kulturze współczesnej. Współtworzy kolektyw Performeria Warszawy.

 

Więcej o projekcie „Teatroteka Szkolna”:

„Teatroteka Szkolna” (www.teatrotekaszkolna.pl) to portal zachęcający nauczycieli do wykorzystywania metod pedagogiczno-teatralnych na lekcjach oraz w ramach zajęć pozalekcyjnych, opracowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Portal zawiera materiały edukacyjne, m.in. konspekty zajęć z elementami pedagogiki teatru, podzielone według grup wiekowych (przedszkole, szkoła podstawowa kl. 1-3, szkoła podstawowa kl. 4-6, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna), materiały audiowizualne oraz aktualności związane z edukacją teatralną w całej Polsce.

W dn. 21-27 września 2015 r. odbędzie się seria spotkań pod hasłem „Tydzień z Teatroteką Szkolną”, prezentujących portal w pięciu miastach: Białymstoku, Szczecinie, Gdańsku, Poznaniu i Warszawie. Chcemy przedstawić narzędzie multimedialne nauczycielom, wykorzystując jednocześnie
te spotkania do przedyskutowania tematów związanych z edukacją teatralną w szkole i próbami łączenia obszarów szkoły i teatru. „Teatroteka Szkolna” to projekt realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w ramach obchodów 250 lat teatru publicznego w Polsce
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Formularz zgłoszeniowy

Tydzień z Teatroteką Szkolną – plakat

Tydzień z Teatroteką Szkolną – ulotka

 

Organizatorzy:
2.it_logo_na ulotki i wwwTDcentrum lz

Partnerzy:

partnerzy