Teatralne projekty

Teatralne projekty

Zapraszamy nauczycieli z terenu województwa podlaskiego do udziału w projekcie „Lektury szkolne – Lubię to!”. Właśnie ruszyła rekrutacja na bezpłatne warsztaty.

 

Na dzisiejszej konferencji prasowej Piotr Półtorak – Dyrektor Teatru Dramatycznego opowiedział dziennikarzom o projektach, które instytucja realizuje ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu województwa podlaskiego. W ramach projektu „Kierunek Charków” z programu „Promesa 2018” teatr zaprezentował spektakle „Balladyna” oraz „Romeo i Julia” w Charkowie. Dzięki dotacji otrzymanej z innego programu: „Teatr i taniec”, pod koniec września w Białymstoku odbywał się festiwal „Kierunek Wschód II”,

 

– Tegoroczna edycja festiwalu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony widzów. Wejściówki na wszystkie przedstawienia rozeszły się w bardzo szybkim tempie. Widzowie, z którymi rozmawiałem podkreślali, że różnorodność zaprezentowanych spektakli pozwoliła im doświadczyć wielu, ciekawych teatralnych wrażeń. Dlatego też bardzo cieszę się, że mamy dla festiwalowej publiczności niespodziankę. W październiku zapraszamy na dodatkowy spektakl w ramach festiwalu „Kierunek Wschód II” – Białoruskiego Państwowego Teatru Młodzieżowego z Mińska – powiedział Piotr Półtorak.

 

25 października o godz. 19.00, na Scenie Dużej aktorzy z Białorusi zagrają spektakl „Kozia wyspa”. Reżyserem przedstawienia jest Iskander Sakayev. Bezpłatne wejściówki na dodatkowy festiwalowy spektakl dostępne będą w Kasie Teatru od wtorku (16 października) od godz. 14.00. Jedna osoba będzie mogła otrzymać cztery wejściówki. 1 grudnia do Białegostoku przyjadą także aktorzy z Narodowego Ukraińskiego Teatru im. M. Zańkowieckiej ze Lwowa na Ukrainie. Widzowie będą mogli obejrzeć w ich wykonaniu „Rewizora”. Początek przedstawienia o godz. 18.00. Wejściówki z września zachowują ważność. W październiku zostanie uruchomiona dodatkowa pula zaproszeń na to wydarzenie.

 

Oprócz projektów już realizowanych, właśnie ruszyła internetowa rekrutacja na bezpłatne warsztaty skierowane do nauczycieli. „Lektury szkolne – Lubię to!” to zadanie wspierające grupę nauczycieli w zdobywaniu i rozwijaniu kompetencji w zakresie przygotowywania lekcji szkolnych, wykorzystania różnorodnych nieszablonowych metod pedagogiczno-teatralnych podczas realizacji programu nauczania, a w szczególności podczas opracowywania lektur szkolnych. Projekt, oprócz przekazywania wiedzy, zakłada aktywizację uczestników i przygotowanie przez nich własnych scenariuszy zajęć dotyczących spektakli: „Emocjałki”, „Królewna Śnieżka”, „W pustyni i w puszczy 3”, „Balladyna”, „Romeo i Julia” oraz „Zemsta”. Zadanie realizowane jest we współpracy i pod patronatem Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Teatr pozyskał dotację na realizację zadania z programu „Edukacja kulturalna”.

 

Warsztaty poprowadzą aktorzy Teatru Dramatycznego oraz realizatorzy spektakli.

 

– Projekt skierowany jest do nauczycieli języka polskiego oraz edukacji wczesnoszkolnej, Ale nasze szczególne zaproszenie na pierwsze spotkanie – 20 października – kierujemy do nauczycieli przedszkolnych. Będzie ono poświęcone „Emocjałkom”, spektaklowi na podstawie „Wielkiej księgi uczuć” Grzegorza Kasdepke. Wraz z Adamem Biernackim – reżyserem – opowiemy o przedstawieniu, które skierowane jest do przedszkolaków oraz dzieci z pierwszych klas szkół podstawowych. Opowiemy o budowie i strukturze spektaklu, a także o zasadach tworzenia scenariuszy teatralnych, opartych na literaturze – zachęcała Justyna Godlewska-Kruczkowska, aktorka Teatru Dramatycznego.

 

Monika Zaborska poprowadzi wraz z reżyserką Katarzyną Deszcz warsztaty dotyczące „Balladyny”.

 

– Serdecznie zapraszam na spotkanie z ciekawym człowiekiem – Katarzyną Deszcz – która ma bardzo duże doświadczenie pedagogiczne. Chciałabym, abyśmy prace nad konkretnymi lekturami rozpoczęli od uświadomienia sobie, w jakich czasach historycznych powstawało dane dzieło literackie. Ale także, abyśmy spróbowali postawić siebie samych w sytuacjach, w jakich znalazły się dane postaci. Z jakimi emocjami musiały się one zmierzyć – powiedziała aktorka.

 

W grudniu powstanie także Archiwum Cyfrowe Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Z okazji 80. rocznicy wybudowania budynku instytucja postanowiła zdigitalizować bogate zasoby swojego archiwum artystycznego. Dotację pozyskała z programu „Kultura Cyfrowa”.

 

– W naszych zbiorach znajdują się materiały dotyczące spektakli, które od 1944 roku były prezentowane na teatralnych scenach. W archiwum kolekcjonujemy m.in. afisze teatralne, programy, scenariusze, projekty scenografii i kostiumów oraz zdjęcia. Kolekcja ta stanowi niezwykle ważne i ciekawe źródło wiedzy o historii białostockiego teatru i lokalnej kultury. Mamy nadzieję, że zainteresuje miłośników teatru i pasjonatów historii naszego miasta – powiedziała Martyna Zaniewska.

 

Do końca roku Teatr Dramatyczny dokona także zakupu nowego sprzętu nagłośnieniowego. Instytucja otrzymała środki z programu „Infrastruktura kultury: na sprzętu, dzięki któremu polepszy się akustyka na trzech teatralnych scenach.

 

W trakcie spotkania z dziennikarzami Dyrektor Piotr Półtorak przypomniał także, że już w najbliższy poniedziałek (15 października) odbędzie się – pierwsza w historii Teatru Dramatycznego – emisja spektaklu w Teatrze Telewizji Polskiej. Telewidzowie w całej Polsce obejrzą przedstawienie „Popiełuszko” w reżyserii Jana Nowary na żywo z Białegostoku. Początek transmisji o godz. 21.00 w TVP1.

 

Fot. Ewa Krajewska