Teatr z dotacjami na promocję kultury polskiej za granicą

Teatr z dotacjami na promocję kultury polskiej za granicą

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało naszemu Teatrowi dwie dotacje na realizację projektów: „Kierunek Szekspir” oraz „Kierunek Ukraina”. Celem obu zadań jest kreowanie pozytywnego wizerunku Polski poza granicami kraju oraz promowanie kultury polskiej w różnych obszarach świata.

 

 

W związku z przypadającą w 2022 roku 210. rocznicą pierwszego wystawienia na polskiej scenie „Makbeta” Szekspira, przygotowujemy sztukę słynnego Stradforczyka w reżyserii Grzegorza Suskiego. Premiera spektaklu planowana jest na połowę maja, zaś już w czerwcu przedstawienie zostanie zaprezentowane podczas International Bitola Shakespeare Festival odbywającego się w Bitoli (Macedonia Północna). Ministerstwo na projekt „Kierunek Szekspir” przyznało kwotę w wysokości 70 000 zł.

 

– Dziękuję Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego za przyznane dofinansowanie. „Kierunek Szekspir” to zadanie, które umożliwia nam nawiązanie współpracy z Narodowym Teatrem w Bitoli (NU Naroden Teatar Bitola). Fakt, że będziemy gościć na scenie w Macedonii Północnej, pozwala nam promować naszą instytucję, nasze spektakle oraz cały region, a także poszerzyć krąg partnerów o teatry z południa Europy – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

 

W ramach programu „Promocja kultury polskiej za granicą” instytucja otrzymała też dofinansowanie na realizację projektu „Kierunek Ukraina” w wysokości 109 000 zł. Do jego realizacji Teatr zaprosił Stasa Zhirkova – reżysera znanego białostockiej publiczności m.in. ze spektaklu „HetaMy” prezentowanego podczas ostatniej edycji Festiwalu „Kierunek Wschód”.

 

– W ramach zadania planowaliśmy prezentację spektaklu, który powstałby we współpracy z Kijowskim Akademickim Teatrem Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru. Dramat wojny za naszą wschodnią granicą sprawił jednak, że musimy zrewidować nasze plany. Bardzo nam zależy na realizacji tego zadania i wsparciu naszych partnerów z Kijowa. Niezwłocznie wystąpiliśmy więc do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z zapytaniem o wytyczne dotyczące realizacji projektów na terytorium Ukrainy. Gdy tylko je otrzymamy, będziemy mogli szerzej przedstawić założenia tego działania – powiedział Piotr Półtorak.

 

Oba zadania są kontynuacją oraz rozwinięciem wieloletnich artystycznych kontaktów Teatru Dramatycznego.

 

– Otrzymane dotacje potwierdzają słuszność podjętych przez nasz Teatr inicjatyw w zakresie współpracy zagranicznej. Ubiegłoroczne prezentacje spektakli w Gruzji i Armenii, a także wcześniejsze pokazy w innych krajach, pokazują jak ważną sferą naszych działań powinna być promocja sztuki teatralnej za granicą. Ostatnie wydarzenia w Ukrainie uzmysłowiły nam jeszcze bardziej, jak ważna jest współpraca w obszarze kultury i wymiana doświadczeń szczególnie z partnerami zza naszej wschodniej granicy. W tych trudnych chwilach, chociaż w taki sposób możemy wspierać artystów i twórców z Ukrainy – dodaje dr Martyna Faustyna Zaniewska, Zastępca Dyrektora Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.