Teatr na Open’erze

Teatr na Open’erze

Na przełomie czerwca oraz lipca zaprezentujemy spektakl „Biała siła, czarna pamięć” na Festiwalu Open’er w Gdyni!

Teatr na Open’erze powraca ze spektakularnym repertuarem i przedpołudniowymi godzinami przedstawień. W dwóch namiotach teatralnych w okolicach głównego wejścia na festiwal będzie można zobaczyć trzy ważne spektakle: „Białą siłę, czarną pamięć” w reż. Piotra Ratajczaka, „Henriettę Lacks” w reż. Annay Smolar oraz „(A)pollonię” Krzysztofa Warlikowskiego

Trzy pytania o istotę człowieczeństwa w warunkach opresji w trzech teatralnych spektaklach: legendarnej „(A)pollonii” Krzysztofa Warlikowskiego, radykalnie aktualnej „Białej sile, czarnej pamięci” na podstawie reportaży Marcina Kąckiego i „Henrietcie Lacks” Anny Smolar. Trzy różne sytuacje, w których trzeba podejmować drastycznie trudne decyzje. Ich konsekwencje będą zawsze bardzo dalekosiężne i nie do przewidzenia przez tych, którzy uruchamiają potężny mechanizm spraw. Czasami obrócą się przeciwko szlachetnym ideom, pochłoną tych, którzy chcieli dobrze.

Jeden spektakl dzieje się w dzisiejszej Polsce, drugi na pograniczu współczesności i antyku, a trzeci w Stanach Zjednoczonych w latach pięćdziesiątych, wszystkie tworzą pejzaż współczesności, w której coraz trudniej zachować azymut przyzwoitości. A przyzwoitość, mimo, że brzmi staromodnie, jest dziś kategorią zachowań szczególnie pożądaną i szczególnie zagrożoną.

Szósta edycja Teatru na Open’erze współkuratorowana przez warszawski Nowy Teatr to gwarancja żywego kontaktu z teatralnymi emocjami wysokiego napięcia!