„Teatr – Lubię to!” – zapisz się na warsztaty

„Teatr – Lubię to!” – zapisz się na warsztaty

Zapraszamy nauczycieli do udziału w szkoleniach. Ruszyła rekrutacja na zajęcia w ramach projektu „Teatr – Lubię to!”.

„Teatr – Lubię to!” to cykl bezpłatnych szkoleń dla nauczycieli z województwa podlaskiego. Zadanie zostało dofinansowane w ramach ministerialnego programu „Edukacja kulturalna”.

– Bardzo cieszę się, że kolejny rok z rzędu udało nam się pozyskać dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekt edukacyjny skierowany do nauczycieli. Cykl szkoleń „Teatr – Lubię to!” został dofinansowany także z budżetu Województwa Podlaskiego. Ponadto, od października już po raz 14. rozpoczną się w naszym teatrze warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, na które serdecznie zapraszamy wszystkie osoby, które chciałyby rozwijać swoje teatralne pasje – powiedział Piotr Półtorak – Dyrektor Teatru Dramatycznego, w trakcie spotkania z dziennikarzami.

 

„Teatr – Lubię to!” to kontynuacja ubiegłorocznego projektu „Lektury szkolne – Lubię to!”.

– Tym razem stworzyliśmy program autorskich jednodniowych szkoleń w pięciu zakresach tematycznych, które mają za zadanie podnieść kwalifikacje i umiejętności pedagogów. Zajęcia składać się będą z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Poprowadzą je dwie osoby: aktorzy i realizatorzy naszych spektakli. Część teoretyczna zostanie przeprowadzona w formie wykładu, dyskusji oraz prezentacji. Część praktyczna będzie realizowana w formie ćwiczeń, które pozwolą utrwalić i przetestować wiedzę nabytą podczas zajęć teoretycznych. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik otrzyma certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu oraz konspekt teatralny. Będzie on swoistą „pigułką wiedzy” do wykorzystania podczas pracy pedagogicznej – powiedziała Emilia Rogalska, odpowiedzialna za edukację.

 

Pierwsze zajęcia odbędą się 19 października. O tym, jak prowadzić koło teatralne opowiedzą Justyna Godlewska-Kruczkowska i Adam Biernacki. Szkolenie pt. „Zrozumieć spektakl teatralny” 20 października poprowadzą Krystyna Kacprowicz-Sokołowska i Marek Cichucki. 26 października Monika Zaborska i Bernard Bania pokierują zajęciami „Recytacja – czyli zrozumieć poezję”.

 

– Recytacja w terminologii teatralnej to aktorska interpretacja tekstu. Czym jest? Jak sprawić, żeby w wykonaniu młodzieży szkolnej stała się nie tylko wypowiadaniem nauczonego na pamięć tekstu literackiego, a świadomą próbą wypowiedzi scenicznej. Jak dobrać repertuar? Czy poetyzować poezję? Czym jest wiersz, czym proza? Co mają wspólnego w przypadku interpretacji, a co je różni? Jaką rolę odgrywają emocje? W jaki sposób pracować nad artykulacją i głosem? etc… etc… Wszystkie nasze doświadczenia z pracy na scenie i prowadzenia zajęć teatralnych z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi postaramy się wraz z Moniką Zaborską przekazać uczestnikom warsztatów „Teatr – lubię to” – zachęca Bernard Bania.

 

Kolejne szkolenie odbędzie się 27 października. Arleta Godziszewska i Grzegorz Suski podpowiedzą, jak przygotować szkolne przedstawienie. Ostatnie spotkanie (3 listopada) dotyczyć będzie emisji głosu, a zajęcia poprowadzą Agnieszka Możejko-Szekowska i Patryk Ołdziejewski.

 

– „Głos – lubię to”. Brzmi prawie jak tytuł naszych warsztatów. Myślicie Państwo, że to przypadek? Nie, nie ma takiej możliwości. Wszystko przemyślane i zamierzone. Jeśli kogoś lubimy, to znaczy, że go znamy. Nawet w mediach społecznościowych, jeśli chcemy kogoś przypadkowego dodać do grona znajomych, musimy najpierw zerknąć na jego zdjęcia i dowiedzieć się co nieco o nowo poznanej osobie. W tym roku, razem z Agnieszką Możejko-Szekowską spróbujemy przekonać nauczycieli, biorących udział w naszym warsztacie, że nasz osobisty głos to dobry kolega. A kumpla trzeba poznać. Odkryć jego potrzeby. Znać jego wady i zalety. Dbać o niego, a kto wie, czy nie urodzi się z tego jakaś dobra przyjaźń na długie lata – powiedział Patryk Ołdziejewski.

 

Zapisy na warsztaty odbywają się wyłącznie drogą elektroniczną, poprzez wypełnienie formularza: https://bit.ly/2U1KQMq. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może zapisać się na dowolną liczbę szkoleń.

 

Projekt „Teatr – Lubię to!” odbywa się pod honorowym patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty. Partnerami zadania są: Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, Instytut Socjologii i Kognitywistyki Uniwersytetu w Białymstoku i Kuratorium Oświaty w Białymstoku.