„Teatr – Lubię To! Sezon 5” – podsumowanie kolejnej edycji projektu
28 grudnia 2023 uczestnicy oraz instruktorzy podsumowali kolejną odsłonę projektu „Teatr – Lubię to! Sezon 5”. Zadanie corocznie cieszy się ogromnym zainteresowaniem pedagogów z naszego województwa.
W spotkaniu uczestniczyli: Piotr Adam Półtorak – Dyrektor Teatru Dramatycznego, dr Martyna Faustyna Zaniewska – Zastępca Dyrektora ds. technicznych, instruktorzy i aktorzy prowadzący tegoroczne warsztaty dla nauczycieli oraz tegoroczni uczestnicy.
– Za nami już piąta edycja projektu, z którego jesteśmy szczególnie dumni ponieważ udaje nam się od kilku lat nieprzerwanie, nawet w trudnych czasach pandemii, realizować to unikalne w skali całego kraju, zadanie. Mam poczucie, że wspólnie z nauczycielami z naszego województwa tworzymy coś wyjątkowego, potrzebnego i nadającego nową jakość pojęciu edukacja – powiedział Piotr Adam Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.
W tym roku odbyło się sześć weekendowych spotkań, podczas których zwrócono szczególną uwagę na pracę z młodzieżą ze szczególnymi potrzebami, ćwiczenia relaksacyjne, trening uważności, pracę ciałem i emocjami. Większość pedagogów po raz pierwszy zetknęła się z teatralną sztuką pantomimy, teatrem cieni czy recyklingiem w tworzeniu scenografii.
Warsztaty poprowadzili znani i lubiani aktorzy : Dawid Malec, Bernard Bania, Patryk Ołdziejewski, Katarzyna Mikiewicz, Marek Tyszkiewicz, Arleta Godziszewska, Marek Cichucki, Kamila Wróbel-Malec, Michał Przestrzelski; a także modelatorzy teatralni: Grażyna Kryś-Lelusz i Szymon Ambrożewicz oraz po raz pierwszy Anna Klimek – psycholog dziecięcy.
– Od wielu lat pracuję jako psycholog dziecięcy. Cieszy mnie inicjatywa, z jaką wyszedł Teatr, tworząc ten projekt. Cieszy mnie to, że mamy nauczycieli i pedagogów, którzy na tę inicjatywę odpowiedzieli. Pierwszy raz pomyśleliśmy o dzieciach i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – bo takie było zapotrzebowanie środowiska pedagogicznego. Dziś już nie wystarcza tradycyjna edukacja, musimy szukać czegoś więcej. Żeby wspomagać dzieci i młodzież, z którymi pracujemy, sami musimy ciągle się uczyć, rozwijać, ciągle szukać czegoś nowego. Wbrew pozorom teatr i szkoła mają ze sobą wiele wspólnego. Teatr to też nieustająca nauka, czego dowodem był warsztat, który miałam okazję współprowadzić z Dawidem Malcem. Z przyjemnością wezmę udział w kolejnej edycji.” – powiedziała Anna Klimek
Jak co roku projekt zakładał również ewaluację. Narzędzie badawcze przygotował zespół ekspertów z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku. Ewaluację przeprowadzili badacze z Fundacji SocLab. Na podstawie informacji pozyskanych poprzez kwestionariusz internetowy oraz z wywiadów z pedagogami przygotowaliśmy ofertę kolejnej edycji warsztatów. Dzięki badaniom ewaluacyjnym co roku staramy się odpowiadać za zapotrzebowania wyrażone przez uczestników projektu.
Zadanie zostało objęte patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty. Jak podkreślają uczestnicy warsztatów, udział w projekcie staje się obowiązkowym punktem dla podlaskich nauczycieli, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności, dawać z siebie więcej w pracy z dziećmi i młodzieżą.
– Duża część nauczycieli jest z nami kolejny raz i już dziś zapowiada, że w przyszłym roku również będą uczestniczyć w warsztatach. My czerpiemy również z nich, z ich doświadczenia i potrzeb, wsłuchując się w ich propozycje przyszłorocznych warsztatów. Jesteśmy już trochę rodziną, na pewno dobrymi znajomymi” – powiedziała Katarzyna Mikiewicz, która w tym roku uczyła wspólnie z Markiem Tyszkiewiczem technik relaksacji i spokojnego przygotowania do spektaklu.
Realizacja zadania nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Województwa Podlaskiego. Dzięki dofinansowaniu udział w warsztatach jest darmowy.
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania podsumowującego projekt „Teatr – Lubię To! Sezon 5”.