Teatr Dramatyczny zaświeci się na niebiesko

Teatr Dramatyczny zaświeci się na niebiesko

2 kwietnia, z okazji Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu, nasz budynek zaświeci się na niebiesko.

W celu zwrócenia uwagi społeczeństwa na potrzeby i problemy osób dotkniętych autyzmem, jak również propagowania wiedzy o tym zaburzeniu rozwoju, od kilku lat kwiecień obchodzony jest jako Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Dniem szczególnym w tym miesiącu to 2 kwietnia, który od 2007 roku rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ jest obchodzony jest jako Śawiatowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. ONZ uznało autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata; obok raka, cukrzycy czy AIDS. Eksperci podkreślają, że autyzm jest najczęściej występującym zaburzeniem rozwojowym i alarmują, że osób z autyzmem każdego roku będzie przybywać.

 

Zaświeć się na niebiesko (Light it up blue) to ogónoświatowa akcja zainaugurowana w 2011 roku przez amerykańską organizację Autism Speaks i co roku obchodzona w dniu 2 kwietnia. Do tej pory akcja swym zasięgiem objęła: 101 krajów na 7 kontynentach, w tym 1300 miast, 8400 miejsc i budynków oraz 1 Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wśród podświetlanych budynków są m.in.: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most na Wiśle w Krakowie, Empire State Building w Nowym Jorku, Piramidy w Egipcie, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney.

 

Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Białymstoku przyłączyło się do tej akcji w 2012 r. i od tego czasu corocznie oświetlało reprezentatywne budynki w mieście i inicjowało wydarzenia skupiające środowisko związane z osobami z autyzmem. Także i w tym roku 2 kwietnia (we wtorek, o godz. 18:00), na placu przed Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku spotkają się osoby z autyzmem, ich rodziny, nauczyciele i terapeuci, oraz wszystkie osoby chcące okazać swą solidarność z osobami dotkniętymi tym zaburzeniem rozwoju.

 

Zapraszamy na plac przed Teatrem Dramatycznym!