Teatr Dramatyczny uczci rocznicę bieżeństwa

Teatr Dramatyczny uczci rocznicę bieżeństwa

W teatrze rozpoczęły się próby do najnowszego przedstawienia. W 2015 roku przypada 100. rocznica bieżeństwa. Z tej okazji publiczność będzie miała okazję obejrzeć plenerowy spektakl „Bieżeńcy. Exodus”.  Premiera zaplanowana jest na 29 sierpnia.

Zespół aktorski rozpoczął właśnie przygotowania do spektaklu pod opieką reżyserską Agnieszki Korytkowskiej-Mazur – Dyrektor Teatru. Scenariusz napisała Dana Łukasińska.

– Kiedy pojawił się temat bieżeństwa w teatrze myślałam po pierwsze, aby uciec od typowej scenicznej formy i poszukać takiej, która pozwoli widzowi mocniej i niemal „organoleptycznie” dotknąć doświadczeń naszych przodków – mówi Dana Łukasińska.

Bieżeństwo, które rozpoczęło się latem 1915 roku,  to wymuszone opuszczenie domu, ojcowizny, uprawianej od pokoleń ziemi. Bieżeńcy zmuszeni byli porzucić cały dobytek życia.  Wypędzeni, często widzieli jeszcze jak płonie, podpalony przez rosyjskie wojsko, aby wypełnił się rozkaz cara o taktyce spalonej ziemi (wojsko rosyjskie uciekało przed frontem niemieckim). Bieżeństwo to wielomiesięczne wędrówki wypędzonych po nieznanych drogach, pieszo, na furmankach czy rosyjskimi pociągami przez niezmierzone przestrzenie Rosji.

– I właśnie motyw pociągu był dla mnie kluczową inspiracją – z tej myśli narodził się pomysł, by spektakl „Bieżeńcy. Exodus” toczył się w plenerze, w podróży pociągiem, z zachodu na wschód, z przystankami wzdłuż torów, gdzie widzów czekają sceny z losów bieżeństwa – dodaje Dana Łukasińska.

– W kontekście bieżeństwa pojawia się zawsze to samo pytanie: czy to był przymus czy dobrowolna decyzja? To pytanie stawiali tutejsi także powracajacym bieżeńcom. W ich domach często mieszkali już inni ludzie, jeśli  w ogóle jeszcze istniały i nie byly zniszczone przez wycofujące sie wojska rosyjskie. Dla nas, twórców zajmujących się tym tematem po stu latach, najważniejsza jest pamięć, a nie historyczne rozrachunki. Exodus, który pojawia się w tytule jest użyty celowo w jego podwójnym: biblijnym i historycznym znaczeniu. Nasz spektakl jest naszym „snem o bieżeństwie”, w którym to, co udokumentowane istnieje na równi z tym, co zapamiętane i przez pamięć wykrzywione – mówi Agnieszka Korytkowska-Mazur.

W spektaklu będzie można obejrzeć niemal cały zespół Teatru Dramatycznego. Scenografię przygotowuje Jacek Malinowski, a kostiumy Agata Wąs. Za choreografię odpowiada Maciej Zakliczyński. Muzykę skomponuje Michał Jacaszek. Przedstawienie powstaje we współpracy z  Zakładem Linii Kolejowych w Białymstoku, Podlaskim Oddziałem Przewozów Regionalnych w Białymstoku, Gminą Sokoły, a także portalem biezenstwo.pl.

Premiera „Bieżeńców. Exodusu” zaplanowana jest na sierpień. Ten performatywny spektakl w plenerze odbędzie się wzdłuż linii kolejowej Sokoły – Łapy. Widzowie będą mieli jedynie dwie okazje, aby obejrzeć widowisko: 29 oraz 30 sierpnia. Rezerwacje biletów przyjmuje Dział Marketingu i Organizacji Widowni: tel. 85 74 99 185, e-mail: rezerwacje@dramatyczny.pl.

 

Więcej informacji o spektaklu „Bieżeńcy. Exodus” – kliknij!