Teatr Dramatyczny przekracza granice

Teatr Dramatyczny przekracza granice

Od czwartku, 14 maja trzy nasze spektakle będą prezentowane na deskach Republikańskiego Teatru Białoruskiej Dramaturgii w Mińsku na Białorusi. Pokazy sfinansowane są ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Granice bez barier”.

Dotychczasowy, wieloletni program współpracy rozwojowej i kulturalnej Teatru Dramatycznego zakłada jego bliskie współdziałanie z mińskim ośrodkiem. Rozwój regionu jest ściśle związany ze współpracą pomiędzy Białymstokiem i Mińskiem. Wizyta gościnna w Republikańskim Teatrze Białoruskiej Dramaturgii jest więc praktyczną realizacją tej długofalowej relacji.

– Nasz wyjazd jest wynikiem trzech podstawowych tematów: zakorzenienia Teatru Dramatycznego w tradycji Pogranicza, sąsiedzkiej długofalowej współpracy oraz realizacji projektu, finansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wzajemna współpraca trwa już od lat, jej efektem jest także nasza wizyta w stolicy Białorusi. Żaden teatr z Polski nie pokazywał tam przeglądu swoich sztuk – mówi Agnieszka Korytkowska-Mazur, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

W kwietniu widzowie mieli okazję obejrzeć w Białymstoku dwa spektakle Republikańskiego Teatru Białoruskiej Dramaturgii: „Odwieczną pieśń” i „Rozrzucone gniazdo”. Teraz białostoccy aktorzy zaprezentują się mińskiej publiczności. Na Białorusi pokażemy: „Guguły” – adaptację powieści Wioletty Grzegorzewskiej w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur (14 maja, o godz. 19.00), „Tango Prohibicję” Macieja Zakliczyńskiego w jego reżyserii (15 maja, godz. 19.00) oraz „Shakespeare’a” Dany Łukasińskiej w reżyserii Agaty Biziuk (16 maja, godz. 19.00). Ten ostatni spektakl prezentowany był niedawno na Białorusi. Na festiwalu w Mohylewie ”Shakespeare” otrzymał nagrodę dla „Najlepszego teatralnego komiksu”.

Kolejna okazja, aby obejrzeć „Guguły” w Białymstoku już 22 oraz 24 maja, o godz. 20.00. Bilety w cenie: 35 zł (normalny), 30 zł (ulgowy), 18 zł (szkolny), 17,50 zł (studencki) oraz 5 zł (bilet dla osób bezrobotnych) dostępne są w Kasie Teatru oraz na www.dramtyczny.pl/bilety. 23 maja przedstawienie zostanie zaprezentowane Widzom, którym udało się kupić promocyjne wejściówki w ramach akcji „Bilet za 250 groszy”, finansowanej ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowanej przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. „Shakespeare” oraz „Tango Prohibicja” powrócą na scenę Węgierki w nowym sezonie artystycznym.

MKiDN_logo_english