Szósty zmysł

Szósty zmysł

Czy można nie słyszeć i być żołnierzem AK, walczyć o wolność ukochanego miejsca, honor, ojczyznę? Każdy człowiek niepozbawiony intuicji może przetrwać wszystko…. Oni nie odrzucili naturalnego daru, a potrafili go umiejętnie wykorzystać i dzięki niemu unikać niebezpieczeństw. „Szósty zmysł” to dla Głuchych żołnierzy walczących w Powstaniu Warszawskim dodatkowy oręż, narzędzie które pozwoliło im ustrzec się zła, które czyniło ich niesamowitymi i oddanymi żołnierzami. Brak słuchu nie był dla nich ograniczeniem, a stał się zaletą dzięki której nie czuli strachu. Pluton niesłyszących żołnierzy AK był ewenementem na skalę światową, niewiarygodnym przykładem heroizmu, przekraczania własnych słabości w chwili zagrożenia. 70 lat później kolejne pokolenie chce przywrócić pamięci historię tego niezwykłego batalionu.

Projekt pt. „Szósty zmysł” to przedsięwzięcie edukacyjno – artystyczne, którego uczestnikami są osoby niesłyszące i niedosłyszące, w różnym wieku. Na projekt składa się cykl działań: warsztaty teatru pantomimy, te­atru cie­ni, śpiewu w języku migowym oraz etiudy filmowe i wystawa fotografii przygotowanych przez niesłyszących uczestników projektu. Warsztaty prowadzą doświadczeni instruktorzy: aktorka Białostockiego Teatru Lalek Izabela Maria Wilczewska, aktor i reżyser Krzysztof Zemło, aktorka Teatru Lalki i Aktora w Łomży Eliza Mieleszkiewicz.

Podejmowane w ramach  projektu działania wzajemnie się uzupełnią i zamkną w przygotowywanym w ramach warsztatów spektaklu, który zostanie zaprezentowany na dużej scenie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki.

Nad oprawą muzyczną całego przedsięwzięcia czuwać będą członkowie zespołu ILO & friends, którzy podczas występu finałowego zagrają na żywo. Ilustracje do spektaklu wykonała Beata Zembrowska.

Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym „MIG-iem” we współpracy z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Ponadto wsparcia finansowego przedsięwzięciu udzielił Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Zarząd Województwa Podlaskiego.

Patronatem honorowym projekt objęli: Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Pamięci Narodowej, Instytutu Historii Głuchych „Surdus Historicus”, Muzeum Wojska w Białymstoku.

Opieka medialna projektu: TVP Białystok, Polskie Radio Białystok, Gazeta Współczesna, portal miejski Bialystokonline.pl

Spektakl finałowy będzie można zobaczyć 30 czerwca (poniedziałek) o godz. 19:00 na dużej scenie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki. Wstęp wolny. Gorąco wszystkich zapraszamy na to niecodzienne widowisko.