„Szkoła żon” Teatru Polskiego w Warszawie
Serdecznie zapraszamy na spektakl gościnny „Szkoła żon”, który odbędzie się 16 października, o godz. 19:00.
Spektakl Jacquesa Lassalle’a z Andrzejem Sewerynem, Anną Cieślak, Olgierdem Łukaszewiczem to współczesne odczytanie komedii Moliera, gdzie – jak twierdzi reżyser – z wielką satysfakcją przekłada niuanse francuskiej literatury na polską wrażliwość.
„Szkoła żon” powstała w 1662 roku. Obok „Świętoszka” i „Skąpca” jest jedną z najsłynniejszych komedii Moliera, która na stałe weszła do kanonu europejskiego dramatu. Treść utworu i jego siła komiczna wywodzą się z piętnowania przywar charakteru oraz obyczajowej satyry.
W osiągnięciu kształtu precyzyjnej, utrzymanej w duchu klasyki inscenizacji miały udział współpracujące z reżyserem: scenografka Géraldine Allier oraz projektantka kostiumów: Dorota Kołodyńska. Spektakl Lassalle’a skupia się na rzetelnym, uważnym odczytaniu tekstu sztuki. Reżyser dowodzi, że Molierowska czujność i ostrość widzenia przetrwała do dziś i jest wciąż aktualna.
„Szkoła żon” wpisuje się w znany polskim widzom styl, w jakim Jacques Lassalle pracował nad prezentowanymi w Warszawie „Don Juanem” z paryskiej Comédie-Française oraz „Mizantropem” z Théâtre Vidy z Lozanny. W obu wspaniale przyjętych w Polsce spektaklach główną rolę grał Andrzej Seweryn. „Szkoła żon” Lassalle’a prezentuje wysoką formę teatru, który wywodzi się z przywiązania do rangi słowa, kunsztu aktorskiego oraz precyzji tworzenia spójnej i wyrazistej inscenizacji.
Spektakl „Szkoła żon”, przeniesiony z naszego Teatru zaprezentowany został na żywo w marcu 2012 r. w Teatrze Telewizji. Przedstawienie obejrzało aż 1 mln 280 tys. telewidzów: www.szkolazon.tvp.pl.
Autor: Molier
Przekład: Bohdan Korzeniewski
Reżyseria: Jacques Lassalle
Asystent reżysera: Anna Skuratowicz
Scenografia: Geraldine Allier
Kostiumy: Dorota Kołodyńska
Reżyseria światła: Mirosław Poznański
Obsada:
Arnolf: Andrzej Seweryn
Agnieszka: Anna Cieślak
Horacy: Piotr Bajtlik
Jaśko: Dominik Łoś
Kaśka: Ewa Makomaska
Chryzald: Olgierd Łukaszewicz
Enryk i Notariusz: Antoni Ostrouch
Oront: Krzysztof Kumor
Termin: 16 października, godz. 19:00
Bilety:
90 zł – parter
70 zł – balkon
Bilety na to wydarzenie można rezerwować telefonicznie, pod numerami: (85) 74 99 185 oraz (85) 74 99 184.
Od 2 września bilety są dostępne w Kasie Teatru oraz w sprzedaży online.