Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej

Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej

Zapraszamy widzów do wspólnego świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. 10 listopada o godz. 12.00 na deskach teatru będzie można obejrzeć spektakl „Legiony to… Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej”. Wcześniej – o godz. 11.00 będzie można wziąć udział w wycieczce „Po zakamarkach teatru”.

Przedstawienie z udziałem młodzieży oraz osób niewidomych i niedowidzących powstało w ramach projektu „Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej – Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku dostępny”. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. Koalicjantami Teatru Dramatycznego są VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta oraz Okręg Podlaski Polskiego Związku Niewidomych.

 

– Pomysł napisania projektu pojawił się po szkoleniu „Koalicje dla Niepodległej” w WOAK-u, w którym uczestniczyłam pod koniec czerwca, ale dopiero spotkanie konkretnych osób zaowocowało wspólnym pomysłem. Wielu pracowników Teatru Dramatycznego uczyło się w VI LO i twierdziło, że to świetna, jedna z najprężniej działających szkół w Białymstoku i moje pierwsze spotkanie z Dyrektorem Naumowiczem, a później współpraca z p. Wicedyrektor Magdaleną Dziejmą to wrażenie potwierdziło. Spotkanie Krystyny Korolczuk, Rafała Gawkowskiego z Polskiego Związku Niewidomych i Barbary Szymańskiej z Fundacji Audiodeskrypcja pozwoliło mi zrozumieć, co mogą: Teatr, niewidomi i młodzież licealna ofiarować sobie nawzajem. Tak narodziła się idea wspólnego świętowania stulecia odzyskania niepodległości i koalicja trzech instytucji: Teatru, VI LO oraz PZN – mówi Jolanta Hinc-Mackiewicz, Kierownik Literacki Teatru Dramatycznego, koordynatorka projektu.

 

Dotację na realizację wspólnego zadania pozyskaliśmy z programu „Niepodległa”, ale wsparcia udzielił także Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

 

– Projekt opiera się na pomyśle, by uczyć się od siebie nawzajem, wspólnie przygotowując spektakl o przyjaźni i miłości, które przeżywali Polacy walczący o odzyskanie niepodległości na różnych frontach pierwszej wojny światowej. A reszta to ciężka praca Piotra Szekowskiego prowadzącego warsztaty z niewidomymi, i niedowidzącymi z uczniami VI LO oraz z wolontariuszami z PZN – dodaje Jolanta Hinc-Mackiewicz.

 

10 listopada o godz. 12.00 na Scenie Dużej odbędzie się spektakl z udziałem uczestników warsztatów. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Przedstawienie odbędzie się z audiodeskrypcją.

 

– Dzięki audiodeskrypcji osoby niewidome wiedzą co dzieje się na scenie, a jednocześnie w żadnej sposób nie przeszkadza ona widzom słyszącym. Głos lektora opisującego wydarzenia nadawany jest bezprzewodowo przez specjalne zestawy słuchawkowe. W naszym województwie mamy bardzo mało możliwości, aby sztuki czy filmy były w pełni dostępne. Do tego potrzeba osób z dysfunkcją wzroku. Tym bardziej cieszymy się, że przy okazji wspólnego świętowania teatr wychodzi naprzeciw oczekiwaniom naszych członków. W imieniu Zarządu Okręgu Podlaskiego PZN składamy serdeczne podziękowania Panu Dyrektorowi i pracownikom Teatru Dramatycznego za umożliwienie poczucia magii teatru przez osoby niewidome i słabo widzące. Mamy nadzieję, że ten wspólny projekt będzie dobrym początkiem otwartości teatru na osoby niewidome z całego regionu i w przyszłości więcej sztuk będzie miało audiodeskrypcję. Jesteśmy otwarci na dalszą współpracę i wspólne projekty – mówi Rafał Gawkowski – Prezes Okręgu Podlaskiego Polskiego Związku Niewidomych.

 

W ramach projektu, oprócz warsztatów, został zorganizowany kurs dla asystenta osoby niewidomej dla uczniów VI LO im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku oraz pracowników Teatru Dramatycznego. 10 listopada, o godz. 11.00 odbędzie się wycieczka „Po zakamarkach teatru” dla osób niewidomych i niedowidzących.

 

– Projekt ma wielkie znaczenie z wychowawczego i dydaktycznego punktu widzenia. Przede wszystkim zwraca uwagę młodych ludzi na potrzeby osób niepełnosprawnych oraz na to, że osoby takie chcą, i mają pełne prawo, brać udział w życiu publicznym oraz w pełni uczestniczyć w życiu kulturalnym miasta. Ważne jest, by młodzież od najmłodszych lat takie potrzeby traktowała jako całkowicie naturalne. Dodatkowymi walorami projektu jest to, iż przypomina on o wartościach patriotycznych, gdyż taki jest temat realizowanego przedstawienia. W zajęciach, w ramach projektu, bierze udział młodzież ze szkolnego koła teatralnego, która ma okazję doskonalić swój warsztat pod okiem wspaniałego aktora – Piotra Szekowskiego – mówi Magdalena Dziejma, Wicedyrektor VI LO.

 

Zapraszamy wszystkich białostoczan i mieszkańców województwa podlaskiego na spektakl „Legiony to… Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej”. Oprócz działań artystycznych, w ramach realizowanego projektu instytucja zostanie wyposażona w tablice informacyjne z elementami systemu Braille’a oraz z piktogramami na oznaczenie toalet i rzędów siedzeń dla niewidomych widzów.

 

 

Dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

 

 

Dofinansowano z budżetu Województwa Podlaskiego.