Stworzenia sceniczne

Stworzenia sceniczne

Już w tym tygodniu – 11, 12 oraz 13 stycznia, o godz. 19.00 zapraszamy na spektakl „Stworzenia sceniczne” nagrodzony w ubiegłym roku na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Biała Wieża 2012 w Brześciu na Białorusi.

Przypominamy pozytywne recenzje tego spektaklu:

Świetny tekst April de Angelis wyraziście zagrane postaci, atrakcyjna kompozycja przedstawienia – wszystko to powoduje, że „Stworzenia sceniczne (tak nazywano kiedyś kobiety aktorki) to jedno z ciekawszych widowisk ostatniego sezonu w Białymstoku.(…)

„Stworzenia sceniczne” to przede wszystkim spektakl o kobietach, codziennym stawaniu do walki o siebie, własną godność, czy szczęście, choć nie zawsze są to dobre wybory. Przedstawienie zrobione z wyczuciem, dbałością o każdy szczegół, bez niepotrzebnego przekombinowania. Jak sprawny mechanizm, gdzie wszystkie kawałki układanki do siebie pasują. Z takich widowisk, mimo że przecież nie optymistycznych, czerpać można naprawdę się dużą przyjemność. No i – w tym przypadku – dużą wiedzę. Kto wie, jak z pomocą zegara zagrać uległość? A jak rozpacz? W tym ostatnim przypadku istotna jest poza „pięć po dwunastej”. Reszta do zobaczenia na miejscu.

Monika Żmijewska
Gazeta Wyborcza

„Stworzenia sceniczne” w reżyserii Roberta Czechowskiego to nie tylko historia pierwszych kobiet-aktorek, którym pozwolono występować na scenie. To także interesująca mieszanka groteski i dramatu, historii i filozofii, a przede wszystkim impuls do głębszej refleksji.(..)

Piękne, pełne przepychu suknie znakomicie kontrastują ze skromną, dość ponurą scenografią. To ogromna zasługa Elżbiety Terlikowskiej, która swoimi kostiumowymi i socjograficznymi projektami wyczarowała miejsce magiczne przepełnione atmosferą niczym z sabatu czarownic. Całość okraszona jest doskonale dobraną muzyką celtycką, irlandzką i współczesną autorstwa Damiana Lindnera.

Anna Kopeć
Kurier Poranny