„Sońka” jedzie do zabrza

„Sońka” jedzie do zabrza

W najbliższą sobotę, 17 października Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki spektaklem „Sońka” zainauguruje XV jubileuszowy Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” Zabrze 2015.

Festiwal, którego organizatorami są Miasto Zabrze i zabrzański Teatr Nowy ukazuje jeden z nurtów współczesnego teatru. Nurt ukierunkowany na realizacje i interpretacje dramatu (polskiego jak i obcego) powstałego po 1989 roku, który stara się spełniać postulat „lustra rzeczywistości” i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym. Co roku do udziału w festiwalu zapraszane są najwybitniejsze polskie inscenizacje teatralne, tym bardziej cieszy fakt, że znajdziemy się w tym zaszczytnym gronie.

„Sońka” to pierwsze dzieło Ignacego Karpowicza, które w rok po książkowej premierze, zostało wystawione na scenie wedle jego adaptacji. Agnieszka Korytkowska-Mazur i Ignacy Karpowicz byli przekonani o konieczności inscenizacji „Sońki” tu w Białymstoku – to historia stąd, z ziemi Sońki i tu musiała zostać pokazana. To opowieść, która dotyka dwóch ważnych sfer: nieprzerobionej wciąż historii wschodniej Polski (międzykulturowość, wielowyznaniowość i ponadnarodowość jako hasła reklamowe Podlasia, wymagają głębokiej weryfikacji) oraz poszukiwań nowej formy „teatru pamięci” o świecie, w którym wciąż nie zagoiły są rany i nie rozwiązały się sprawy.

Mamy nadzieję, że ta głęboko zakorzeniona w naszym regionie historia zostanie doceniona również na drugim krańcu Polski.

Więcej o XV Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” Zabrze 2015 –  TUTAJ.