Rzeszowska premiera „Popiełuszki”

Rzeszowska premiera „Popiełuszki”

11 i 12 stycznia w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędzie się rzeszowska premiera spektaklu „Popiełuszko” w reżyserii Jana Nowary.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 w Okopach koło Suchowoli. Po powstaniu Solidarności stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981, był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB jesienią 1984. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko połączył w sobie to, co ludzkie – z tym, co boskie. Człowieczeństwo ze świętością. Ten niepozorny kapłan stał się ikoną narodu i wiary. Głosił miłość i prawdę – tylko tyle i aż tyle. I choć dziś może się to wydawać, szczególnie młodym ludziom, niewiarygodne – siła tego przekazu zagroziła tak bardzo rządzącym w Polsce komunistom, że postanowili księdza zamordować. A ponieważ żywili wobec niego i Kościoła wściekłą nienawiść, to zgotowali mu prawdziwą drogę krzyżową i śmierć w męczarniach. Chcieli go unicestwić, a tymczasem wzniecili niezwykły kult.

Premiera w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbyła się 21 października 2017 roku (z okazji 33. rocznicy śmierci). Spektakl Jana Nowary to misterium życia i śmierci Księdza Jerzego, zbudowane z okruchów jego życia i bolesnych splotów jego męki. To, jak mówił reżyser, „przedstawienie o człowieku, nie o ikonie.” Popiełuszko jak Chrystus złożył z siebie ofiarę – na ołtarzu wiary i ojczyzny. Był skromnym kapłanem, który okupił swoim życiem naszą wolność. Po premierze Jan Nowara dodał: „Dzisiejszy wieczór pokazał, że warto było zrealizować wizję teatralną z udziałem ks. Jerzego w sercu tej wizji. Bo on porywa. Mam nadzieję, że ten spektakl będzie docierać ze swoim przekazem do bardzo różnych ludzi. Wierzę w to, że ma szansę przemówić do wszystkich.”

Przedstawienie powstało z inicjatywy Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność, przy wsparciu władz Białegostoku i województwa podlaskiego. „Odwaga, oddanie sprawie, poświęcenie bł. ks. Jerzego Popiełuszki jest czymś z ludzkiego punktu widzenia mało zrozumiałym. Ciągle odkrywam jakieś nowe wydarzenia z czasów, kiedy żył” – mówił Józef Mozolewski, przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”.

Spektakl został wysoko oceniony nie tylko przez widzów i krytyków, ale także rodzinę księdza Popiełuszki: „To niesamowite wrażenie. Wszystko zostało pokazane tak jak było. Najmocniejsze wrażenie zrobiła na mnie scena jak nad Jerzym znęcali się w wojsku. Tak nam, rodzinie opowiadał, że tak robili z nim, z księdzem. Najważniejsze jest to – jak mówił – żeby zło dobrem zwyciężać” – powiedziała po premierze siostra ks. Jerzego Teresa Boguszewska. „Pokazano całą prawdę, to wszystko co się działo z nim w wojsku czy więzieniu ze szczurami, jak mu podrzucono te ulotki. Wszystko to nam opowiadał i na tym spektaklu wszystko na nowo przeżyliśmy”, wtórowali brat ks. Jerzego, Józef i jego żona.

Pokazom towarzyszyć będzie wystawa poświęcona ks. Jerzemu Popiełuszce, organizowana przez Oddział Rzeszowski Instytutu Pamięci Narodowej.

Popiełuszko”

Premiera w Białymstoku: 21 października 2017 (z okazji 33. rocznicy śmierci)

Premiera w Rzeszowie: 11, 12 stycznia 2018 r.

Pokazy:

11.01 – godzina 18:00, 20:00

12.01 – godzina 11:00, 16.00,  20:00

Spektakl bierze udział w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.