Ruszyły próby do „Balladyny”

Ruszyły próby do „Balladyny”

W naszym Teatrze ruszyły próby do „Balladyny” Juliusza Słowackiego. To pierwszy tytuł zaproponowany przez Piotra Półtoraka – nowego dyrektora instytucji. Premierę zaplanowano na 25 lutego.

„Balladyna” jest jednym z najważniejszych dzieł polskiej literatury. Kariera głównej bohaterki to pasmo zbrodni i kłamstw, ale też piekło wyrzutów sumienia i przerażenia. Cały czas towarzyszy jej przekonanie, że ktoś inny steruje jej życiem. To oszalała z zazdrości Goplana, złośliwa siostra, zaborcza, prymitywna matka, a w tle mężczyźni ogarnięci obsesją władzy. I choć utwór Słowackiego ma prawie 200 lat, pytanie, czy da się zatrzymać machinę zła i żyć uczciwie po osiągnięciu wymarzonego celu, pozostaje jak najbardziej aktualne.

– „Balladyna” to studium zła. Natomiast naszym wyborem jest to, czy wykorzystamy nadarzające się okoliczności dla zła, czy dla dobra – mówi Katarzyna Deszcz – reżyserka przedstawienia.

Białostocka publiczność miała już okazję obejrzeć spektakle stworzone przez Katarzynę Deszcz: „Pięć kilo cukru” oraz „Romea i Julię”. Tym razem reżyserka odpowiada także za adaptację oraz opracowanie muzyczne spektaklu.

– Chcemy również opowiedzieć o tym, ze żyjemy w czasach, kiedy opowiadana baśń została zastąpiona wirtualną rzeczywistością. Wierzymy w nią pomimo, że wiemy, że jest stworzona na nasz użytek i dla określonych celów. Zasadą konstrukcyjną spektaklu chcę uczynić jawność medialnej manipulacji, która dokonuje się na nas i na naszych mózgach. Nawet jeśli coś jest nieprawdziwe, spreparowane na określony użytek, często w celach niekoniecznie szlachetnych, a mimo wszystko na tym bazujemy i w to „idziemy.” Uruchamia to mechanizmy postępowania, których nie da się zatrzymać nawet kiedy ustaje wirtualna rzeczywistość – dodaje.

Scenografię do „Balladyny” przygotowuje Andrzej Sadowski, który wspólnie z Elżbietą Wysocką tworzy także kostiumy. Autorem wizualizacji jest Krzysztof Kiziewicz. Na Scenie Dużej Teatru Dramatycznego widzowie zobaczą: Danutę Bach, Justynę Godlewską-Kruczkowską, Arletę Godziszewską, Krystynę Kacprowicz-Sokołowską, Agnieszkę Możejko-Szekowską, Jolantę Skorochodzką, Monikę Zaborską-Wróblewską, Bernarda Banię, Krzysztofa Ławniczaka, Patryka Ołdziejewskiego, Sławomira Popławskiego, Piotr Szekowskiego, Marka Tyszkiewicza, Franciszka Utko oraz gościnnie: Urszulę Mazur i Leszka Żukowskiego.

Premiera spektaklu odbędzie się 25 lutego o godz. 18.00. Dzień później, o godz. 19.00 planowana jest Premiera Studencka. Widzowie będą mieli okazję spotkać się z aktorami oraz twórcami przedstawienia. Bilety w cenie: 50 zł (premiera), 40 zł (normalny), 35 zł (ulgowy), 20 zł (szkolny i studencki) oraz 5 zł (bilet dla osób bezrobotnych) dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej: dramatyczny.pl/bilety.