„Rozbity dzban” – fotorelacja

„Rozbity dzban” – fotorelacja

Siódmy dzień festiwalu „Kierunek Wschód III” przyniósł wyjątkowe wydarzenie. Po raz pierwszy w historii Teatru Dramatycznego na naszej scenie wystąpili aktorzy z Gruzji.

 

Artyści z Państwowego Teatru Dramatycznego Telawi im. Waży Pszawellego zagrali spektakl „Rozbity dzban”. Przedstawienie powstało na podstawie tekstu „Broken Pot” Heinricha Von Kleista. Opowiada o karykaturalnej rozprawie sądowej dotyczącej tytułowego rozbitego dzbana. Powikłana, niemal groteskowa akcja odsłania ludzkie namiętności i stosunki panujące w lokalnej społeczności – obłudę, demoralizację władzy i uległość wobec niej.

 

Teatr Telavi jest jednym z najstarszych w Gruzji – jego historia sięga 1761 roku. W okresie króla Erekle II był znany jako trupa Machabela. Grupa często uczestniczy w różnych międzynarodowych festiwalach, otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Dziś teatr Telavi ma bardzo utalentowany zespół artystyczny, który wciąż kontynuuje stare tradycje.

 

Aktorzy z Gruzji wielokrotnie podkreślali, że są wdzięczni za możliwość przyjazdu do Polski i zaprezentowania swojej kultury białostockiej publiczności. Piątkowe wydarzenie uświetnił swoją obecnością J.E. Pan Ilia Darchiashvili – Ambasador Gruzji w Polsce.

 

Fot. Bartek Warzecha