Rekordowy rok w Teatrze Dramatycznym

Rekordowy rok w Teatrze Dramatycznym

Rok 2017 był niezwykle wyjątkowym i intensywnym czasem. Od stycznia do końca grudnia  przygotowaliśmy sześć premier i zagraliśmy 343 spektakle, które obejrzało 65 771 widzów.

Miniony rok był pierwszym, w którym funkcję dyrektora Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku pełnił Piotr Półtorak. Zgodnie z zapowiedziami, udało mu się zainteresować propozycjami repertuarowymi znacznie większą liczbę widzów, niż w latach poprzednich. W 2015 roku Teatr zagrał 274 spektakle, które zobaczyło 30 319 osób , a w 2016 roku 266 przedstawień, które przyciągnęły 36 041 widzów.

– W 2017 roku nasze spektakle obejrzało prawie 66 tysięcy osób. W porównaniu z poprzednimi latami to absolutny rekord. Cieszę się, że udało nam się zdecydowanie powiększyć grono odbiorców Teatru Dramatycznego. To dowód na to, że przygotowane propozycje repertuarowe okazały się trafne – mówi Piotr Półtorak.

W lutym powstała „Balladyna” na podstawie tragedii Juliusza Słowackiego. Spektakl wyreżyserowała Katarzyna Deszcz. Przedstawienie cieszy się ogromnym zainteresowaniem nauczycieli oraz uczniów. W maju sztuka została zaprezentowana w ramach akcji „Bilet do teatru za 500 groszy” z okazji Dnia Teatru Publicznego w Polsce.

– Przedstawienie zostało docenione także przez zagranicznych selekcjonerów, którzy zaprosili „Balladynę” do udziału w 8. Olimpiadzie Teatralnej 2018, organizowanej przez National School of Drama w New Delhi. Spektakl zostanie tam zaprezentowany w kwietniu – dodał dyrektor Teatru Dramatycznego.

W maju odbyła się premiera przedstawienia dla najmłodszych: „Królewny Śnieżki” na podstawie baśni braci Grimm. Spektakl – z bajkową scenografią i kostiumami Joanny Jaśko-Sroki – wyreżyserował Adam Biernacki. Nowy sezon  zainaugurowaliśmy premierą „farsy fars”, czyli „Mayday’em” Ray’a Cooney’a.

– Przedstawienie w reżyserii Witolda Mazurkiewicza było odpowiedzią na oczekiwania i potrzeby teatralnych widzów. Spektakl bije rekordy popularności, a bilety na tę sztukę sprzedają się w ekspresowym tempie – powiedział Piotr Półtorak.

W październiku przygotowliśmy wyjątkowy spektakl, poświęcony pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Ta wzruszająca opowieść w reżyserii Jana Nowary spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem widzów. Przedstawienie z gościnnym udziałem Jakuba Lasoty będzie prezentowane także w innych miastach. Spektakl bierze udział w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

– Już w styczniu „Popiełuszko” zostanie zaprezentowany w Rzeszowie. 11 i 12 stycznia zagramy cztery spektakle w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej. W kwietniu odwiedzimy Zabrze. Przedstawienie zostanie pokazane w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. W październiku chcielibyśmy zaprezentować „Popiełuszkę” w Suwalskim Ośrodku Kultury. Prowadzimy także rozmowy w sprawie prezentacji spektaklu w Szczecinie, Zielonej Górze, Wieliczce oraz Gdańsku – dodał Piotr Półtorak.

„Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” to kolejny spektakl, który udało się wystawić w 2017 roku. Reżyser – Grzegorz Chrapkiewicz – wziął na warsztat tekst jednego z najznakomitszych czeskich twórców – Petra Zelenki. Na koniec roku odbyła się polska prapremiera sztuki „Autostrada” Michaela McKeevera. Przedstawienie wyreżyserował Andrzej Mastalerz.

Rok 2017 można uznać także za rok jubileuszy. W lutym  obchodziliśmy jubileusz 25-lecia powstania spektaklu Zapiski oficera Armii Czerwonej”, który powstał na podstawie książki Sergiusza Piaseckiego. To przedstawienie jest prawdziwym fenomen białostockiej sceny. Nie ma spektaklu, który mógłby się równać z opowieścią o Miszy Zubowie, przez tyle lat kreowanym przez Krzysztofa Ławniczaka. W czerwcu aktorzy i realizatorzy obchodzili także jubileusz 10-lecia powstania spektaklu „Szalone nożyczki”. To kolejna sztuka, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem widzów. Na początku grudnia spektakl „Seks nocy letniej”- na podstawie komedii Woody’ego Allena – został zagrany po raz 150.

Jako instytucja artystyczna wspieramy także młodych i zdolnych twórców. W ramach „Sceny PracOFFnia” w 2017 roku swoje spektakle prezentowali aktorzy Teatru PAPAHEMA. Oprócz przedstawień znanych już publiczności, takich jak „Moral insanity. Tragedia ludzi głupich”, czy „Macbett”, w listopadzie odbyła się premiera najnowszej sztuki: „Skłodowska. Radium Girl” w reżyserii Agaty Biziuk.

W 2017 roku nie skupiliśmy się jednak tylko na produkcji nowych przedstawień. W pierwszej połowie roku została zainaugurowana nowa odsłona projektu „Teatr i Rozmowa”, w ramach którego odbyły się spotkania z Olgierdem Łukaszewiczem, prof. Krzysztofem Rutkowskim, prof. Piotrem Nowakiem oraz z prof. Andrzejem Strumiłłą (w ramach Roku Profesora Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim).

Od ponad 10 lat dbamy o edukację teatralną, organizując cotygodniowe zajęcia teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W 2017 roku zainteresowanie warsztatami ponownie było tak duże, iż okazało się, że chętnych jest więcej, niż miejsc. Z roku na rok rośnie liczba chętnych na zajęcia dla osób dorosłych. Wszystkie dzieci wraz z rodzicami zapraszaliśmy także na „Bajkowe Poranki”, czyli cykl niedzielnych spotkań literacko-teatralnych w Pijalni Czekolady E. Wedel 1851 w Białymstoku.

Jako pierwsza instytucja w województwie podlaskim, odpowiedzieliśmy na apel Rady Uczelnianej Samorządu Doktorantów Uniwersytetu w Białymstoku i wprowadziliśmy zniżki na bilety dla tej grupy studentów. Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru zorganizowaliśmy akcję „Chodź do teatru!”, zachęcającą do korzystania z propozycji repertuarowych oraz odwiedzenia siedziby w trakcie dnia otwartego. W listopadzie uruchomiliśmy także nowy system sprzedaży, ułatwiający zakup biletów do teatru.

Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego zrealizowana została pierwsza edycja festiwalu Kierunek Wschód. W październiku w Białymstoku gościli aktorzy z Republikańskiego Teatru Białoruskiej Dramaturgii z Mińska na Białorusi oraz Teatr Dramatyczny im. Tarasa Szewczenki w Charkowie na Ukrainie. W trakcie festiwalu odbył się także benefis białoruskiego autora Siarhieja Kavalova.

– Dzięki dotacji pozyskanej w ramach programu „Promocja kultury polskiej za granicą 2018” w tym roku udamy się z rewizytą do Charkowa i tam zaprezentujemy nasze dwa przedstawienia, m.in. „Balladynę” – zdradził dyrektor.

W najbliższych miesiącach planujemy premiery aż czterech nowych spektakli. 9 lutego odbędzie się premiera przedstawienia „Leon i Matylda” w reżyserii Andrzeja Sadowskiego. 24 lutego odbędzie się pokaz premierowy „Zemsty” Aleksandra Fredry w reżyserii Henryka Talara. Na 15 kwietnia planowana jest premiera „Koguta w rosole” Samuela Jokica, w reżyserii Marka Gierszała, a 26 maja „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza w reżyserii Adama Biernackiego. Sezon artystyczny 2018/2019 instytucja zainauguruje we wrześniu, „Śmiercią w Wenecji” Tomasza Manna w reżyserii Mikołaja Mikołajczyka. Na 11 listopada zaplanowano premierę „Gałązki rozmarynu” Zygmunta Nowakowskiego w reżyserii Rafała Matusza.

Ponadto, 27 grudnia minie 80 lat od zagrania pierwszego spektaklu w wybudowanym w 1938 roku gmachu teatru. Publiczność obejrzała komedię Stefana Kiedryńskiego „Cydzik i spółka”, przygotowaną przez wojewódzki Teatr Objazdowy z Grodna. Instytucja zamierza upamiętnić tę rocznicę.

Fot. Emilia Rogalska