Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość kultury na Podlasiu
– Kultura i świat społeczny nie lubią drastycznych zmian. Chcemy, żeby polska kultura się zmieniała, ale uważamy, że powinna to być bardziej korekta, a nie gwałtowna zmiana – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński, który w środę 17 października był uczestnikiem dyskusji Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość kultury na Podlasiu. W spotkaniu z wicepremierem – odbywającym się w ramach 36. Dni Kultury Chrześcijańskiej w Białymstoku – wziął udział Piotr Półtorak – Dyrektor Teatru Dramatycznego.
– Od 20 lat jestem związany z Białymstokiem, nadal jestem profesorem na Uniwersytecie w Białymstoku, wprawdzie od 3 lat jestem na urlopie bezpłatnym, ale z tym regionem jestem szczególnie związany – podkreślił na początku dyskusji wicepremier prof. Piotr Gliński.
Minister kultury zaznaczył, że współczesny świat jest „brutalną areną walki, również kulturalnej”. – To jest widoczne, to obserwujemy – powiedział.
– Kultura i świat społeczny nie lubią zmian drastycznych, nawet jeśli czasami jest taka potrzeba. My mówimy: korekta, a nie rewolucja. Chcemy, żeby polska kultura się zmieniała, ale uważamy, że powinna to zmierzać w kierunku korekty, a nie gwałtownej zmiany – podkreślił prof. Gliński.
W swoim wystąpieniu minister nawiązał do kwestii wolności w dziedzinie kultury.
– Jesteśmy za wolnością. Często bywamy oskarżani w tym kontekście z obu stron, że jest albo za mało, albo za dużo wolności. My jesteśmy za wolnością, ale jak wszyscy wiemy ta kwestia jest bardzo trudna – powiedział wicepremier.
Minister kultury podkreślił również, że obecnie MKiDN i polski rząd budują ok. 20 nowych instytucji kultury w całym kraju.
– Budujemy, bo jest taka potrzebna, na mapie naszego kraju było tak dużo białych plam. Budujemy np. Muzeum Historii Polski czy Muzeum Kresów w Lublinie. W Białymstoku tworzymy Muzeum Pamięci Sybiru. Warto pamiętać, ze to dzięki naszej decyzji i m.in. dzięki pieniądzom z MKiDN to Muzeum jest dziś tworzone.
W panelu dyskusyjnym pt. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość kultury na Podlasiu wzięli udział białostoccy duchowni – ks. abp Tadeusz Wojda SAC oraz ks. bp Henryk Ciereszko, a także przedstawiciele lokalnych instytucji kultury – dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku – Piotr Półtorak, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki – Damian Tanajewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego – Andrzej Lechowski oraz Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków – Małgorzata Dajnowicz.
Ks. Adam Matan, kapelan Klubu Inteligencji Katolickiej w Białymstoku podkreślił, że udział ministra kultury w tym wydarzeniu jest bardzo ważny.
– Dni Kultury Chrześcijańskiej odbywają się już po raz 36. I dopiero teraz po raz pierwszy odwiedza nas minister kultury. Cieszymy się z tego bardzo – podkreślił ks. Matan.
Źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fot. Danuta Matloch