Przesłanie na Międzynarodowy Dzień Teatru 2023

Przesłanie na Międzynarodowy Dzień Teatru 2023

Autorką tegorocznego międzynarodowego orędzia jest Samiha Ayoub, egipska aktorka.

 

 

Zachęcamy do wysłuchania przesłania, które odczytał nasz aktor – Piotr Szekowski.

 

 

 

 

O AUTORCE ORĘDZIA:

 

Aktorka egipska, urodzona w dzielnicy Shubra w Kairze. Ukończyła Wyższy Instytut Sztuk Dramatycznych w 1953 roku, gdzie była uczona przez dramaturga Zaki Tulaimat. W ciągu swojej artystycznej kariery zagrała w około 170 sztukach, w tym Raba’a Al-Adawiya, Sekkat Al-Salamah, Krwawe zasłony Kaaba, Agha Memnon i Kaukaskie koło kredowe. Chociaż prace teatralne stanowią większość jej dorobku artystycznego, występowała także w kinie i telewizji. W kinie zasłynęła dzięki kilku filmom, w tym Ziemia hipokryzji, Poranek islamu, Z szczęściem i Wśród ruin, ma też na swoim koncie wiele wybitnych filmów telewizyjnych, wśród których można wymienić Światło rozproszone, Czas na róże, Amira w Abdeen oraz Al-Masrawiya. Otrzymała wiele odznaczeń od kilku prezydentów, w tym Gamala Abdel Nassera i Anwara Sadata, a także prezydenta Syrii Hafiza al-Assada i francuskiego prezydenta Giscarda d’Estainga.

 

Przesłanie na Międzynarodowy Dzień Teatru 2023: https://e-teatr.pl/przeslanie-na-miedzynarodowy-dzien-teatru-2023-autorstwa-egipskiej-aktorki-samihy-ayoub-35448.

 

Polskie orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru autorstwa Svitlany Oleszko: http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/svitlana-oleshko-polskie-oredzie-na-miedzynarodowy-dzien-teatru-2023.html.