Przed premierą „Sońki”

Przed premierą „Sońki”

Już w najbliższy piątek (27 marca), w Międzynarodowy Dzień Teatru, odbędzie się długo wyczekiwana premiera  „Sońki” Ignacego Karpowicza. Początek przedstawienia o godz. 19.00.

Spektakl wyreżyserowała Agnieszka Korytkowska-Mazur. Scenografię stworzył Jacek Malinowski, wizualizacje przygotował Krzysztof Kiziewicz, a za ruch sceniczny odpowiada choreograf „Tańca z gwiazdami” – Maciej Zakliczyński. Jak mówi Agnieszka Korytkowska-Mazur: „Sońka” poza wszystkim, co zostało już o niej powiedziane, to teatr pamięci.

Pamięci, którą można przewijać w tę i z powrotem, ale odtwarzać wyłącznie w kierunku do przodu. Wspomnienia powtarzają się w retrospekcji, wciskają się do teraźniejszości i nie dają się stamtąd usunąć, mimo woli. W tym teatrze jest dwóch aktorów: starzejący się młody reżyser i młodniejąca staruszka. „Inspicjentem jest pamięć”. Zarówno Sonia, jak i towarzyszący jej w ostatniej drodze Igor/Ignacy zapuszczają się w głąb siebie i błądzą wśród ruin – dodaje.

„Sońka” to ostatnia z powieści Ignacego Karpowicza, jednego z najciekawszych współczesnych pisarzy. W 2010 roku został laureatem Paszportu „Polityki” za powieść „Balladyny i romanse”. Otrzymał nominacje do Nagrody Literackiej NIKE za „Gesty” (2009), „Balladyny i romanse” (2011) oraz „Ości” (2014). Jego najnowsze dzieło – „Sońka” zostało nominowane do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Karpowicz jest twórcą teatralnej adaptacji powieści.

Największą trudnością okazało się to, co pozornie powinno ułatwić pracę, czyli teatralne fragmenty w powieści. Teatr na kartkach kompletnie nie przekłada się na teatr z prawdziwą sceną. Trzeba było znaleźć sposób jak to zrobić. Mam nadzieję, że nam się udał mówi Ignacy Karpowicz.

Na dużej scenie będzie można zobaczyć aktorów „Węgierki” oraz zaproszonych gości: Svietlanę Anikiej oraz Alesia Malčanaǔ (z Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały w Mińsku), Dorotę Białkowską (z Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni), Grzegorza Falkowskiego (z Teatru Powszechnego  im. Zygmunta Hübnera w Warszawie), a także Rafała Maćkowiaka (TR Warszawa). Aktorom towarzyszy także kompozytor i akordeonista – Yegor Zabelov.

W dniu premiery przygotowaliśmy dwie niespodzianki. O godz. 18.40 odbędzie się otwarcie wystawy „Garden” białoruskiego fotografa Maxima Shumilina. Z kolei tuż po spektaklu na scenie foyer wystąpi zespół „Chachłaki” Tomasza Mikulicza (wokal) i Kamila Szamrety (gitara akustyczna). Muzycy wykonują swoje piosenki po „chachłacku”.

Widzowie mają okazję obejrzeć „Sońkę” w dniu premiery, ale także 28 i 29 marca, a następnie 17, 18 i 19 kwietnia. Bilety na spektakl (premiera – 40 zł, bilet normalny – 35 zł, ulgowy – 30 zł, studencki – 17,50 zł) dostępne są w kasie teatru oraz w sprzedaży internetowej na: www.dramatyczny.pl/bilety.

 

Więcej informacji o spektaklu – kliknij!