Przed premierą „Horses 75”

Przed premierą „Horses 75”

W najbliższy piątek, 18 listopada odbędzie się premiera projektu „Horses 75” Aleksandry Maj. Przedstawienie powstało w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku dla twórców profesjonalnych.

Aleksandra Maj – aktorka Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku przygotowuje spektakl inspirowany życiem i twórczością Patti Smith – amerykańskiej poetki, autorki piosenek i wokalistki.

– Przed nami zenit przedpremierowej gorączki. Ale wprowadziliśmy się już na naszą scenę, zamontowaliśmy scenografię, ustawiliśmy muzycznie co trzeba i zrobiliśmy tzw. pierwszy przelot z wszystkimi elementami, więc w końcu nieco ochłonęłam. Obecnie jestem w stanie permanentnej tremy na samą myśl o premierze, a że myślę niemalże tylko o tym, wiec chodzę jak we mgle. Wszystko jest tak, jak być powinno, i tak jak to się zwykle odbywa. Poza jednym faktem: odpowiedzialność za całokształt jest duża i spada na mój garb. Wszystkie stresy rekompensuje jednak sama radość tworzenia i możliwość podzielenia się tym
z widownią, której nie może zabraknąć na tym wydarzeniu. W związku z tym bardzo gorąco zapraszam wszystkich na to spotkanie. Bez was nie zaiskrzy. Przy okazji już teraz chcę podziękować za pomoc w realizacji mojego projektu Prezydentowi Miasta Białegostoku oraz wszystkim życzliwym w Teatrze Dramatycznym – mówi Aleksandra Maj.

Bohaterką sztuki jest młoda kobieta, która właśnie Patti Smith wybrała sobie za duchową przewodniczkę po artystycznym wszechświecie. Autorką scenariusza jest Alina Moś-Kerger, która odpowiada także za reżyserię.

– Przed moim pierwszym spotkaniem z Olą Maj, która złożyła mi propozycję współpracy nad tekstem inspirowanym Patti, nie byłam jakąś specjalną ekspertką od tej postaci. Kojarzyłam kilka piosenek, jakiś duet z Bono z U2 i Brucem Springsteenem, ale dopiero książki autorstwa Smith – „Poniedziałkowe dzieci” i „Obłokobujanie” rozjaśniły mi sytuację. Nasze „Horses 75” to opowieść o poszukiwaniu siebie, stawianiu czoła lękom i obawom, o wartości jaką daje samoświadomość i determinacja w dążeniu do celu. Patti Smith przebyła długą drogę od bycia skromną dziewczyną bez grosza przy duszy, czasem bezdomną, częstokroć głodną, ale przekonaną co do swojego artystycznego powołania i pracowitą na tyle, żeby wciąż udoskonalać swoje umiejętności, do świadomej i spełnionej Artystki przez duże A. Ale najważniejsza w jej życiu była miłość. Nie tylko miłość, którą obdarowywała i była obdarowywana. Przede wszystkim miłość własna, pogodzenie z samą sobą. Patti Smith dużo o tym pisze w „Poniedziałkowych dzieciach”, ale ta idea wyłania się też z poetyckich tekstów jej piosenek. Bohaterka grana przez Olę Maj też dąży do odnalezienia siebie, od początku świadoma, że bez niej samej jej świat jest zupełnie pusty. Ta sceniczna podróż inkrustowana jest piosenkami Patti Smith i jej cytatami dotyczącymi bycia artystą, bo to właśnie Patti staje się tutaj dobrym duchem, przewodniczką na drodze do samego siebie – mówi Alina Moś-Kerger.

Scenografię do spektaklu stworzył Michał Wyszkowski. Za ruch sceniczny odpowiada Katarzyna Kostrzewa. Aktorce na scenie towarzyszyć będzie zespół w składzie: Jan Wyszkowski (gitara, saksofon), Mariusz Bek (gitara basowa) oraz Sergiusz Pruszyński (perkusja).

Premiera „Horses 75” odbędzie się na dużej scenie Teatru w piątek, 18 listopada o godz. 19.00. Widzowie będą mogli zobaczyć przedstawienie 19 i 20 listopada o godz. 20.30. Bilety w cenie: normalny – 40 zł, ulgowy – 35 zł, szkolny – 20 zł, studencki – 20 zł, bilet dla osób bezrobotnych – 5 zł dostępne są Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej – KUP BILET.