Przed premierą „Emigrantów”

Przed premierą „Emigrantów”

Fragment spektaklu „Emigranci” Sławomira Mrożka mieli dziś okazję obejrzeć przedstawiciele mediów.

Premiera spektaklu odbędzie się już najbliższy piątek, 30 maja o godz. 19.00 w. To kolejny pomysł aktorów teatru. Przedstawienie powstaje w ramach Sceny Inicjatyw Artystycznych.

„Emigranci” Sławomira Mrożka to dziś już klasyka. Spektakl będzie próbą odczytania tekstu na nowo, wpisania go we współczesny kontekst. Bohaterowie Mrożka opuścili kraj systemu totalitarnego – kraj, w którym nie było wolności słowa, kraj, w którym zdarzali się polityczni prowokatorzy, kraj, w którym za poglądy można było być prześladowanym.

Opieką reżyserską spektaklu zajął się Krzysztof Rekowski. To kolejny spektakl, nad którym pracuje w białostockim Teatrze. Przed rokiem odbyła się premiera spektaklu „Glany na glanc”, który wyreżyserował.
W spektaklu próbujemy odejść od kontekstu związanego z systemem komunistycznym. Dziś polski emigrant to przede wszystkim emigrant zarobkowy, a postawa konsumpcyjna zastąpiła postawę walki ideologicznej. Niestety blisko nas, za naszą wschodnią granicą wciąż są powody do emigracji politycznej… – mówi  Krzysztof Rekowski.

W spektaklu obok Mateusza Witczuka – aktora Teatru Dramatycznego, na scenie gościnnie pojawi się Oleg Garbuz – aktor Narodowego Teatru  im. Janki Kupały w Mińsku na Białorusi.
Oleg Garbuz to czołowy aktor białoruski. Jego udział w projekcie ma dwa silne wymiary: międzynarodowy i polityczny. Poszukiwanie współczesnego sensu ukrytego w tekście Mrożka znalazło tym samym dodatkowe dno: dzisiejszy emigrant ze Wschodu to emigrant polityczny i ten kontekst staje się dzięki temu czytelny i dotkliwy. Niebywałe, w jak krótkim czasie Oleg nauczył się polskiego! I jakie to Spotkanie, jaka Praca, czego efekty widać na scenie! – mówi Agnieszka Korytkowska-Mazur – dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Premiera „Emigrantów” odbędzie się już w najbliższy piątek, 30 maja (godz. 19.00) na małej scenie teatru. Kolejna okazja, aby obejrzeć przedstawienie: 31 maja (godz. 19.00) i 1 czerwca (godz. 19.00), wtedy odbędzie się premiera studencka w ramach akcji „Teatr nie gryzie”. Bilety na spektakl dostępne są w kasie oraz na www.dramatyczny.pl/bilety.