Przed premierą „Cudownej”

Przed premierą „Cudownej”

Zapraszamy na ostatnią premierę w tym sezonie artystycznym. Na dużej scenie widzowie  będą mieli okazję obejrzeć „Cudowną” w reżyserii Zuzanny Bojdy.

Spektakl powstaje na podstawie reportażu Piotra Nesterowicza o tym samym tytule. Książka Nesterowicza relacjonuje powszechnie znaną na Podlasiu historię zabłudowskiego cudu. Opowiada o spirali zazdrości i strachu, przeradzających się w przemoc (systemową, werbalną, fizyczną), która rodzi poczucie winy, wywołujące kolejne fale przemocy. O osaczeniu jednostki przez oczekiwania, zawiść i pomówienia, przygnieceniu ciężarem „misji”, błogosławieństwem, które staje się przekleństwem wypaczającym/naznaczającym życie.

– Historia cudu jaki wydarzył się w Zabłudowie stała się wymówką do uniwersalnego spojrzenia na życie mieszkańców małych, nie tylko podlaskich, miejscowości. Sama pochodzę z takiej właśnie niewielkiej miejscowości, więc nikogo nie oceniam, ani nie stygmatyzuję. Spektakl pokazuje życie w miejscu, w którym skupiają się ludzie i ich nie mające ujścia problemy, gdzie ludzie się ze sobą trochę gniotą – mówi Zuzanna Bojda.

Nad adaptacją reportażu na potrzeby przedstawienia reżyserka pracowała wraz z Piotrem Nesterowiczem i tak jak książka, spektakl skupia się głównie na relacjach międzyludzkich. Ale jak przyznaje inspirowały ją również baśnie i ludyczne wierzenia naszego regionu.

Opiekę artystyczną nad spektaklem objęła Agnieszka Korytkowska-Mazur. Maciej Zakliczyński opracował ruch sceniczny, autorką kostiumów jest Beata Bojda, a scenografię przygotowała Dominika Grzybek. Za muzykę w przedstawieniu odpowiada Griot Groove, a wizualizację i reżyserię światła Tomasz Ziółkowski. Na scenie, obok aktorów Teatru Dramatycznego, będzie można zobaczyć gościnnie występującą, w roli Cudownej, Katarzynę Pietruską.

Podczas przedstawienia widzowie będą mogli zobaczyć fragmenty filmu Zdzisława Rynkiewicza „Cud mniemany, czyli Zabłudów bliżej nieba” przedstawiającego wydarzenia z 1965 r.

Najbliższa okazja, aby obejrzeć spektakl już w sobotę 11 czerwca, o godz. 20:00. Kolejne przedstawienia odbędą się 12 czerwca, o godz. 20:30 oraz 26 czerwca o godz. 18:00. Bilety w cenie dostępne są w Kasie Teatru oraz na www.dramatyczny.pl/bilety.

Fot. Emilia Rogalska