Przeczytać Białystok – konferencja prasowa

Przeczytać Białystok – konferencja prasowa

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów zapraszają na Festiwal literacki PRZECZYTAĆ BIAŁYSTOK 2013, który odbędzie się w dniach 6-9 czerwca 2013 roku. To druga odsłona działań promujących literaturę i czytelnictwo w przestrzeni miasta, poza miejscami typowymi dla życia literackiego. Dziś na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia odbyła się konferencja prasowa. W takcie spotkania z dziennikarzami, organizatorzy  opowiadali o przygotowaniach do Festiwalu.

– Cycero powiedział: Ludzie mówią, że życie to jest to, ale ja wolę sobie poczytać. I to jest również moje motto. Gorąco zapraszam wszystkich białostoczan do udziału  w festiwalu PRZECZYTAĆ BIAŁYSTOK 2013. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego mogliśmy zaprosić wspaniałych autorów i zorganizować wiele wydarzeń literackich – zachęca Dana Łukasińska, kierownik literacki Teatru Dramatycznego, koordynator wydarzeń festiwalowych.

Ideą festiwalu PRZECZYTAĆ BIAŁYSTOK jest wyprowadzenie literatury z biblioteki, bo książka żyje dopiero w rękach i wyobraźni czytelnika. Czytania książek i rozmowy o literaturze w przestrzeni miasta uruchamiają nowe konteksty.

Literatura czerpie z życia, twórczo to życie przerabia i wpuszcza je w uliczki wyobraźni.  W trakcie naszego festiwalu otworzymy wiele książek i przelejemy twórczość literacką wprost na ulice Białegostoku. Załóżcie kalosze, połaźmy razem po mieście, po kolana w literaturze! – zachęca Damian Kudzinowski ze Stowarzyszenia Fabryka Bestsellerów.

Głównymi wydarzeniami festiwalu, podobnie jak w roku ubiegłym, będzie akcja TUczyTAMy – publiczne czytania literatury w przestrzeni miejskiej, w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego oraz spotkania z Autorami: ks. Adamem Bonieckim, Wojciechem Tochmanem, Marcinem Wrońskim, Jakubem Ćwiekiem, prof. Zbigniewem Mikołejką, Magdaleną Tulli, Elizą Mórawską, Marcinem Świetlickim, Izabelą Meyzą i Witoldem Szabłowskim oraz Ignacym Karpowiczem.

– Białystok cały czas czeka na swoje „odczytanie”. Pojawiają się wprawdzie książki m.in. Ignacego Karpowicza, Miry Łukszy, Krzysztofa Gedroycia, Grzegorza Kasdepke i wielu innych, ale takiego totalnego odczytania jak festiwal Przeczytać Białystok jeszcze nie było. Zaprosiliśmy uznanych pisarzy z całego kraju, aby opowiedzieli nam, jak poznawać przestrzeń, która z racji swojego wielokulturowego skomplikowania wręcz domaga się, by snuć o niej liczne narracje. Ale same książki to nie wszystko – Białegostoku należy nauczyć się czytać – mówi Marek Kochanowski ze Stowarzyszenia Fabryka Bestsellerów.

Książki do akcji TUczyTAMy ofiarowały Wydawnictwa-Partnerzy: Agora, Czarne, Czarna Owieczka, Czytelnik, EneDueRabe, Iskry, Krytyka Polityczna, Marginesy, Pogranicze, Zakamarki, Znak. Pozycje z tych Wydawnictw będzie można kupić na festiwalowym kiermaszu. Uczestnicy festiwalu będą mieli także okazję wymienić się swoimi książkami
z innymi osobami.

W ramach akcji „Wymień się” w różnych punktach Białegostoku ustawione zostaną mobilne siedziska-szafki z książkami. „Wymień się!” jest podtrzymaniem idei tzw. wymianek, poszerza pojęcie recyklingu i jest odpowiedzią na powszechny dziś konsumpcjonizm. „Mieć” zamieniamy na „mieć lepiej” – mówi Agnieszka Korytkowska-Mazur, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty dramatopisarskie prowadzone przez Szymona Bogacza i Danę Łukasińską, warsztaty wycinania wierszy z udziałem Damiana Kudzinowskiego i Marka Kochanowskiego, warsztaty kamishibai, slam poetycki prowadzony przez Andrzeja Bajguza, panele dyskusyjne o literaturze, kiermasz książek, spacer literacki, rowerowa wycieczka literacka Wojtka Koronkiewicza, koncert zespołu ZEROVA, który grać będzie teksty GOMBROWICZA oraz film dokumentalny o Sokracie Janowiczu, udostępniony dzięki życzliwości Telewizji Biełsat. Od 20 maja na teatralnym profilu na portalu Facebook, w codziennych konkursach można wygrać wiele książek ufundowanych przez Wydawnictwa-Partnerów Festiwalu.