Przeczytać Białystok 2013 za nami

Przeczytać Białystok 2013 za nami

W dniach 6-9 czerwca 2013 roku Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów zorganizowały kolejną edycję Festiwalu literackiego PRZECZYTAĆ BIAŁYSTOK. Była to druga odsłona działań promujących literaturę i czytelnictwo w przestrzeni miasta, poza miejscami typowymi dla życia literackiego.

Głównymi wydarzeniami festiwalu, podobnie jak w roku ubiegłym, była akcja TUczyTAMy – publiczne czytania literatury w przestrzeni miejskiej, w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego. Artystów z Teatru można było spotkać m.in. na przystankach autobusowych,  w Podlaskiej regionalnej Organizacji Turystycznej, w Ogrodzie Branickich, w centrum handlowym Atrium Biała, w Akcent Zoo czy na wieży ratuszowej. Łącznie aktorzy przeczytali 70 książek w niemal 30 różnych miejscach na terenie Białegostoku. Książki do akcji TUczyTAMy ofiarowały Wydawnictwa-Partnerzy: Agora, Czarne, Czarna Owieczka, Czytelnik, EneDueRabe, Iskry, Krytyka Polityczna, Marginesy, Pogranicze, Zakamarki, Znak.

W trakcie Festiwalu odbyły się także spotkania z autorami. Do Białegostoku, specjalnie na festiwal przyjechali: ks. Adam Boniecki, Wojciech Tochman, Marcin Wroński, Jakub Ćwiek, Zbigniew Mikołejko, Magdalena Tulli, Marcin Świetlicki, Izabela Meyza i Witold Szabłowski.

Festiwalowi towarzyszyły warsztaty dramatopisarskie prowadzone przez Szymona Bogacza i Danę Łukasińską, warsztaty Wycinania Wierszy z udziałem Damiana Kudzinowskiego i Marka Krajewskiego, slam poetycki prowadzony przez Andrzeja Bajguza, panele dyskusyjne o literaturze, kiermasz książek, spacer literacki, rowerowa wycieczka literacka z Wojciechem Koronkiewiczem, koncert zespołu ZEROVA, który zagrał teksty GOMBROWICZA oraz film dokumentalny o Sokracie Janowiczu, udostępniony dzięki życzliwości Telewizji Biełsat.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Festiwalu autorstwa Michała Obryckiego.