Grupa 16+B

We śnie i na jawie

 

Bernard Bania ma ogromne doświadczenie w pracy edukatora, przez wiele lat współpracował jako instruktor z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie przy realizacji programu „Lato w teatrze”. Jest pomysłodawcą i organizatorem warsztatów artystycznych „Wakacyjne Teatralia”, których już szósta edycja odbędzie się w tym roku.

 

Grupa 16+B przygotowywana przez Bernarda Banię pracuje nad prezentacją inspirowaną motywami komedii Szekspirowskich. Uczestnicy to w większości osoby, które już od kilku lat uczęszczają na warsztaty organizowane przez teatr, począwszy od grup 10+ i 13+, Gabryś Kuczyński ma za sobą 9 lat warsztatów i jest „weteranem” w grupie 🙂

 

Na pytanie: Co Panu daje praca z tymi młodymi ludźmi? – prowadzący warsztaty odpowiada:

 

Postawienie się w sytuacji osoby, która dopiera odkrywa tajniki sceny, pozwala zachować świeże spojrzenie na aktorstwo i chroni przed popadaniem w rutynę. A poza tym to mnie „nakręca”, daje motywację przez kontakt z młodymi ludźmi. I, co ważne, daje satysfakcję jako realizatorowi tego przedsięwzięcia, bo mierzę się tu z zadaniami adaptatora tekstu, scenarzysty, reżysera i próbuję swoich sił z innej strony niż aktorstwo.

 

Na pytanie o uczestników Bania odpowiada, że na takie zajęcia nie przychodzą przypadkowi ludzie, więc to zawsze dla wszystkich ciekawe spotkanie. A wspólna praca rodzi długotrwałe i silne więzi. Uczestników łączy przyjaźń, a niektórzy zdają do Akademii Teatralnej i zostają profesjonalnymi aktorami.

 

Wszystkim daje to obycie ze sceną, z wystąpieniami publicznymi, ruchem, głosem, większą świadomość pracy ciała. Warsztaty teatralne to zajęcia rozwijające i korzystne dla młodych ludzi, którzy trafiają tutaj w wieku, w którym to pomaga w poznaniu samego siebie, swoich emocji i wrażliwości.

 

Realizacja tegorocznego pokazu to praca zbiorowa, uczestników i prowadzącego. Np. odniesienie motywów szekspirowskiego świata do współczesnej rzeczywistości oddamy, stosując multimedia, które nagramy wspólnie i pokażemy w formie projekcji filmowych. Część muzyki do pokazu skomponowała i zaśpiewa Martyna Bałdyga – uczestniczka warsztatów. Nie boję się o efekt naszej prezentacji, bo pracujemy bardzo intensywnie. Za sukces uznam, jeśli po pokazie moi wykonawcy i widzowie wyjdą zadowoleni i  będą chcieli wrócić do tego miejsca (Teatru Dramatycznego).

 

A pokaz pozwala młodym adeptom sceny przenieść widzów w świat fantazji, miłości i pasji. 

 

– Zapnijcie pasy… BĘDZIE SIĘ DZIAŁO!!! – tak nas zaprasza na widowisko reżyser Bernard Bania.

 

 

Z Bernardem Banią – instruktorem grupy rozmawiała Jolanta Hinc-Mackiewicz.