Komfort i bezpieczeństwo dzieci ze spektrum autyzmu, a także otwarcie kultury na dzieci autystyczne i ich rodziny, to kluczowe wartości realizowane w ramach projektu „Cicho… sza…”.
Projekt „Cicho… sza…”, którego podejmujemy się, wpisuje się w program MKiDN – „Kultura Dostępna 2020”. Celem tego programu jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, przeznaczonych dla szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej.
Świadomość autyzmu w społeczeństwie jest bardzo niska, dlatego „Cicho… sza…” ma za zadanie przekazywać wiedzę na temat tego zaburzenia rozwojowego. Projekt zakłada stworzenie spektaklu skierowanego do dzieci ze spektrum autyzmu oraz ich rodzin.
Komfort i bezpieczeństwo zapewnią terapeuci i psycholodzy, którzy są zaangażowani w proces powstawania poszczególnych elementów spektaklu, dostosowując je do potrzeb dzieci autystycznych.
Poczucie bezpieczeństwa zapewni też rozmowa, będąca wprowadzeniem dzieci w świat teatru; a także możliwość (przed spektaklem) poznania aktorów, oswojenia się ze światłem, dźwiękiem i panującą na scenie atmosferą. Zarówno artyści, jak i obsługa przedstawienia zadbają o komfort widzów m.in. poprzez wybór cichszej muzyki czy stonowanych świateł.
Spektakl „Cicho… sza…” w reżyserii Adama Biernackiego opiera się na tradycyjnych bajkach i legendach z regionu. Po przedstawieniu na każdego małego widza będzie czekała niespodzianka w postaci książeczki, będąca jednocześnie pamiątką po wizycie w Teatrze i przewodnikiem o charakterze edukacyjnym (dostosowaną do dzieci z zaburzeniami rozwojowymi).
Dla chętnych proponujemy także warsztaty dla dzieci. Zajęcia dotyczące legend i podań związanych z naszym województwem poprowadzą pracownicy Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
„Relaxed performances” to nurt – w który wpisuje się spektakl „Cicho… sza…” – wychodzący naprzeciw niestandardowym potrzebom widzów. Takie działania stworzą możliwość uczestnictwa w życiu kulturalnym osobom z autyzmem, a także urozmaicą ofertę Teatru Dramatycznego.
Projekt ma również za zadanie uświadomić widzom oraz mieszkańcom naszego miasta, czym jest autyzm. Opiera się on na współpracy z partnerami (Fundacją Rozwoju Sportu i Rehabilitacji oraz Książnicą Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku), którzy wspólnie dążą do stworzenia spójnej oferty edukacyjno-kulturalnej skierowanej do osób ze spektrum autyzmu.
Reżyseria: Adam Biernacki
Scenografia, kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka
Muzyka: Filip Grycmacher
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz z budżetu Województwa Podlaskiego.