Premiera „Miriam” już w piątek
W najbliższy piątek, 23 września, na małej scenie odbędzie się premiera spektaklu „Miriam”. Przedstawienie powstaje w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku dla twórców profesjonalnych, które otrzymała Katarzyna Siergiej.
Inspiracją do powstania projektu stało się hasło „Kobieta – granica – dom”. Spektakl realizowany jest w oparciu o tekst Olega Juriewa. Sam autor określił go jako farsę ludową. Główną oś fabuły „Miriam” stanowi kobieta i jej dom, który ma być wolny od zła przychodzącego z zewnątrz. Akcja przedstawienia rozgrywa się w domu tytułowej bohaterki, leżącym na granicy działań rewolucyjnych. Zarówno obraz sceniczny, jak i towarzysząca mu wystawa, mają skłonić do refleksji nad potrzebą pielęgnowania historycznej pamięci. To próba przywoływania konkretnych kobiet, które żyły w Białymstoku, wychowywały dzieci, miały swoje plany, marzenia, a którym przeszkodziła wojna.
Tekst Olega Juriewa został napisany w 1984 roku. W Polsce wystawiono go tylko jeden raz, w Teatrze Telewizji w 1993 roku.
– Wydaje się, że dziś może zabrzmieć bardzo aktualnie, szczególnie tu na Podlasiu. Wydarzenia historyczne, które są tłem akcji sztuki Juriewa, według wskazówek autora powinny być zbagatelizowane. Jakkolwiek ta uwaga nie wyeliminuje całkowicie, konkretnych skojarzeń, kiedy dom na granicy staje się elementem wielkich rozgrywek politycznych, to drobna notatka w didaskaliach potwierdza uniwersalne przesłanie tej opowieści. Bajka, która staje się pewnego rodzaju tropem do poznania historii, także stwarza doskonałe tło dla przekazu, który pozwala historię Miriam traktować znacznie szerzej niż tylko w kontekście historycznym i społecznym (bo Miriam jest Żydówką). Tu w centrum uwagi staje kobieta i jej samotna walka o to, aby dom był tym, czym jest w pojęciu każdego z nas – miejscem bezpiecznym, w którym możemy żyć „po swojemu” – mówi Katarzyna Siergiej.
Aktorka zaprosiła do współpracy twórców związanych z Białymstokiem i realizujących projekty w przestrzeni miasta. Na scenie oprócz Katarzyny Siergiej, będzie można zobaczyć Ryszarda Dolińskiego – aktora Białostockiego Teatru Lalek. Spektakl reżyseruje Bernarda Bielenia związana z Akademią Teatralną. Za scenografię odpowiada Julia Skuratova, która dała się poznać dzięki serii wystaw i realizacji scenograficznych w Białostockim Teatrze Lalek i Teatrze Wierszalin. Muzyki z płyty Jidyszland/Yiddishland użyczyła Karolina Cicha wraz z zespołem. Przestrzeń muzyczną dopełni Marcin Nagnajewicz.
– Projekt ten stał się fantastycznym powodem spotkania twórców naszego miasta. Główny skład to kobiety, ale jest też pierwiastek męski. To pozwoliło na spotkanie się rożnych dziedzin sztuki i różnych temperamentów, ale podobnego myślenia o teatrze i życiu. To była dla nas, tworzących ten projekt wspaniała podróż, do której zapraszamy widzów, dla których teatr wciąż jest miejscem, gdzie można wspólnie stawiać pytania dotyczące kondycji człowieka we współczesnym świecie – dodaje Katarzyna Siergiej.
Premiera spektaklu odbędzie się w piątek, 23 września, o godz. 20.00. Widzowie będą mogli obejrzeć „Miriam” 24 oraz 25 września o godz. 19.30. Bilety na przedstawienia dostępne są Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z konferencji prasowej, w której uczestniczyli twórcy spektaklu: Katarzyna Siergiej, Ryszard Doliński, Bernarda Bielenia, Marcin Nagnajewicz, Magdalena Toczydłowska-Talarczyk oraz Rafał Rudnicki – Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku.
Fot. Emilia Rogalska