Premiera „Gałązki rozmarynu” już w sobotę

Premiera „Gałązki rozmarynu” już w sobotę

W najbliższą sobotę (10 listopada) odbędzie się premiera spektaklu „Gałązka rozmarynu”. Przedstawienie powstaje z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

„Gałązka rozmarynu” Zygmunta Nowakowskiego była szlagierem teatralnym ostatnich dwóch lat przed II wojną światową. W białostockim teatrze została wystawiona po raz pierwszy w 1989 roku. Najnowszą wersję przedstawienia reżyseruje Rafał Matusz, który odpowiada także za scenografię.

 

– Pomysł inscenizacyjny naszego spektaklu polega na tym, aby połączyć dwie warstwy: rzeczywistą i meta rzeczywistą. Pierwsza z nich została stworzona w oparciu o podstawowy tekst sztuki Zygmunta Nowakowskiego. Zawarte są w niej także oryginalne piosenki. Jest to warstwa czystej narracji tego, co się dzieje w akcji. Druga warstwa powstała m.in. w oparciu o nowe piosenki – dopisane przez Iwonę Kusiak, a także poprzez stworzenie figury chóru, który równoważy męską część bohaterów sztuki. Taka koncepcja pozwala nam pokazać nie tylko świat męski, ale także to, jak wojnę mogą widzieć kobiety; jak wygląda ona z punktu widzenia matek, kochanek, sufrażystek. Ukazanie tych dwóch światów jest niezwykle ważne dlatego, że w tym roku świętujemy 100. rocznicę odzyskania niepodległości, ale także stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce – powiedział Rafał Matusz.

 

Adaptację sztuki przygotowała Iwona Kusiak. Choreografią zajmuje się Tomasz Tworkowski. Kostiumy zaprojektowała Natalia Kołodziej. Multimedia przygotował Zachariasz Jędrzejczyk. Muzykę skomponowali aktorzy Teatru Dramatycznego: Patryk Ołdziejewski i Piotr Szekowski.

 

– Muzyka jest niezwykle istotnym elementem tego spektaklu, scala go i rytmizuje. Dzięki niej treść sztuki wybrzmiewa pełniej. Muzyka składa się z kilku warstw. Pierwsza z nich – podstawowa, to warstwa chóru, który roboczo nazwaliśmy „Rozmarynki”. Symbolizuje on poniekąd matki, żony oraz  inne kobiety, które w jakikolwiek sposób są powiązane z tematem wojny.  Drugą warstwą muzyczną jest przywołanie kilku znanych szlagierów – znanych z pierwotnych realizacji przedstawienia – takich, jak: „O mój rozmarynie”, „Hej idą strzelcy”, „My pierwsza brygada” oraz „Hymn strzelecki”.  – powiedział Piotr Szekowski.

 

Na scenie zagra niemal cały zespół Teatru Dramatycznego: Danuta Bach, Jolanta Borowska, Justyna Godlewska-Kruczkowska, Arleta Godziszewska, Krystyna Kacprowicz – Sokołowska, Ewa Palińska, Jolanta Skorochodzka, Urszula Szmidt, Monika Zaborska, Bernard Bania, Marek Cichucki, Krzysztof Ławniczak, Dawid Malec, Patryk Ołdziejewski, Sławomir Popławski, Piotr Szekowski, Jerzy Taborski, Marek Tyszkiewicz, Franciszek Utko oraz gościnnie Michał Kamiński

 

Premiera „Gałązki rozmarynu” odbędzie się 10 listopada o godz. 19.00. Spektakl można obejrzeć także 11 listopada o godz. 17.00. Bilety w cenie: premiera – 60 zł, normalny – 50 zł, ulgowy – 40 zł, szkolny – 20 zł, studencki – 25 zł (zniżka 50% dla studentów na legitymację do 26 r.ż. oraz dla doktorantów do 35 r.ż.) dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej: www.bilety.dramatyczny.pl.