„Popiełuszko” w Zabrzu i Zielonej Górze

„Popiełuszko” w Zabrzu i Zielonej Górze

Spektakl „Popiełuszko”  zostanie zaprezentowany w kolejnych miastach w Polsce. Tym razem aktorzy z Białegostoku
zagrają w Zabrzu oraz w Zielonej Górze.

Premiera przedstawienia „Popiełuszko” odbyła się w październiku 2017 roku. Sztuka, którą wyreżyserował Jan Nowara, to misterium życia i śmierci Księdza Jerzego, zbudowane z okruchów jego życia i bolesnych splotów jego męki. To, jak mówi reżyser, „przedstawienie o człowieku, nie o ikonie”. Spektakl został wysoko oceniony nie tylko przez widzów i krytyków, ale także przez rodzinę księdza Popiełuszki.

Sztuka powstała z inicjatywy Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”, przy wsparciu władz Białegostoku i województwa podlaskiego.
– Bł ks. Jerzy Popiełuszko – nasz Kapelan – oddał za „Solidarność” życie. Jesteśmy mu winni pamięć, szacunek i wdzięczność. Dzięki decyzji papieża Franciszka, Błogosławiony ks. Jerzy jest Patronem „Solidarności”, a to zobowiązuje nas do upowszechniania jego kultu, dlatego czynnie angażujemy się m.in. w popularyzację takich przedsięwzięć, jak sztuka „Popiełuszko” – mówi Piotr Duda, Przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

Tytułową rolę gra Jakub Lasota. Aktor przyznaje, że bardzo lubi wyjazdowe spektakle, gdyż są one szczególnie motywujące.
– To spotkanie z nowym widzem, nową przestrzenią i atmosferą miejsca. Niejednokrotnie podczas takiej właśnie konfrontacji pojawiają się świeże odczucia; pogłębia się spojrzenie na rolę. Dla mnie – jako aktora – najcenniejszy jest bezpośredni kontakt z publicznością. Fakt, że wychodzimy poza mury macierzystego teatru niesie w sobie możliwości, jakich nie bylibyśmy w stanie doświadczyć innym
sposobem – mówi Jakub Lasota.

Sztuka Teatru Dramatycznego była prezentowana w Rzeszowie, teraz będą mogli ją zobaczyć widzowie w Zabrzu oraz Zielonej Górze.
– „Popiełuszkę” zagraliśmy już na deskach rzeszowskiego teatru, dzięki czemu po raz pierwszy mogłem wystąpić dla mieszkańców Podkarpacia – regionu, w którym się urodziłem i wychowałem. Z mojego rodzinnego Mielca przyjechało wielu ludzi, z rodziną i bliskimi na czele. Było to dla mnie szczególnie piękne i ważne przeżycie. Dlatego też należę do grona tych, którzy zaproszenia na
gościnne pokazy, przeglądy i festiwale uważają za szczęśliwe zrządzenie losu. I serdecznie losowi za takie okazje dziękuję – dodaje Jakub Lasota.

Białostoccy artyści zagrają w Teatrze Nowym w Zabrzu 17 kwietnia o godz. 17.30 i 19.30. 19 kwietnia (o godz. 17.00 i 20.00) spektakl zagości w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze. Przedstawienie zostanie zaprezentowane dzięki zaproszeniu ze strony NSZZ „Solidarność”.
– Zdecydowaliśmy się zaprosić „Popiełuszkę”, bo to przede wszystkim bardzo dobry spektakl. Teatr na najwyższym poziomie w wyjątkowy sposób pokazujący wyjątkową i tak bliską naszemu sercu postać. Warto go promować, a posiedzenie Komisji Krajowej zawsze skupia na sobie uwagę opinii publicznej, mediów i lokalnych społeczności – mówi Piotr Duda.

Spektakl „Popiełuszko” bierze udział w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.