„Popiełuszko” – premiera już w sobotę!

„Popiełuszko” – premiera już w sobotę!

W najbliższą sobotę (21 października) odbędzie się premiera spektaklu „Popiełuszko”. Przedstawienie upamiętni 33. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Spektakl powstaje z inicjatywy Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”.
– Odwaga, oddanie sprawie, poświęcenie bł. ks. Jerzego Popiełuszki jest czymś z ludzkiego punktu widzenia mało zrozumiałym. Ciągle odkrywam jakieś nowe wydarzenia z czasów, kiedy żył. Przeczytałem chyba wszystkie książki, które zostały napisane o nim, w tym jego kazania. Uznałem, że jego krótka ścieżka życiowa więcej zrobiła dla kraju, niż my wszyscy razem wzięci. Kiedy został beatyfikowany, bardzo mocno zaangażowałem się w szerzenie kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Pomagam w otrzymywaniu relikwii i głoszeniu prelekcji o bł. ks. Jerzym – mówi Józef Mozolewski, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ
„Solidarność”.

Przedstawienie będzie miało charakter pasyjny. Scenariusz, autorstwa Konrada Szczebiota, Janiny Żukiewicz oraz Jana Nowary, stanowi opowieść o człowieczeństwie bł. ks. Jerzego.
– Kiedy Pan Józef Mozolewski – przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” zwrócił się do mnie z propozycją stworzenia spektaklu „Popiełuszko”, ani przez chwilę nie zastanawiałem się nad tym, czy warto podjąć to wyzwanie. Dziś, tuż przed premierą, kiedy mam świadomość trudu oraz pracy włożonej w przygotowanie tego przedstawienia, jestem bardziej niż pewien, że była to słuszna decyzja. Bł. ks. Jerzy Popiełuszko zasługuje na to, by o nim pamiętać i przypominać kolejnym pokoleniom o jego skromności i bohaterstwie. Serdecznie dziękuję wszystkim partnerom oraz sponsorom, którzy wsparli
tę inicjatywę, a w szczególności Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego w Białymstoku oraz Urzędowi Miejskiemu w Białymstoku – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Spektakl reżyseruje Jan Nowara, autorem scenografii jest Marek Mikulski, wizualizacje stworzył Maciej Mikulski, a za choreografię odpowiada Tomasz Dajewski. Jan Nowara przyznaje, że wprowadzenie na scenę teatru postaci księdza Jerzego Popiełuszki jest trudnym wyzwaniem
– Naszym dążeniem stało się – choćby tylko dotknąć jego fenomenu. Dlatego wybraliśmy formę misterium, w którym treści duchowe i religijne łącza się z elementami życia, realistycznymi i obyczajowymi. I zbudowaliśmy nasz spektakl z krótkich migawek – okruchów jego życia i bolesnych splotów jego cierpienia. Chcielibyśmy przedstawić Państwu misterium życia i śmierci Księdza Jerzego, w którym Popiełuszko, jak Chrystus, składa z siebie ofiarę – na ołtarzu wiary i ojczyzny. Będzie to opowieść o skromnym kapłanie, który okupił swoim życiem naszą wolność – mówi reżyser.

W spektaklu zagrają aktorzy Teatru Dramatycznego: Danuta Bach, Jolanta Borowska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Ewa Palińska, Katarzyna Siergiej, Jolanta Skorochodzka, Krzysztof Ławniczak, Sławomir Popławski, Marek Tyszkiewicz, Franciszek Utko oraz gościnnie: Jakub Lasota.

– Praca nad rolą Jerzego Popiełuszki jest zaszczytem. Jest i wyzwaniem. Nie można się w niej schować za atrakcyjnym pancerzem. Podstawą jest szczerość, skromność i współodczuwanie – cechy, które z natury nie próbują się przypodobać. Jako człowiek, wierzę w te wartości. Za nie najmocniej szanuję Jerzego Popiełuszkę. I za słowa, które dla niego nie były tylko słowami: „Mamy wypowiadać prawdę, gdy inni milczą. Wyrażać miłość i szacunek, gdy inni sieją nienawiść. Zamilknąć, gdy inni mówią. Modlić się, gdy inni przeklinają. Pomóc, gdy inni nie chcą tego czynić. Przebaczyć, gdy inni nie potrafią. Cieszyć się życiem, gdy inni je lekceważą.”- mówi Jakub Lasota.

Spektakl „Popiełuszko” otrzymał wsparcie finansowe ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
– Bez wątpienia zespół Teatru Dramatycznego podjął się wielkiego wyzwania, bo chodzi nie tylko o przedstawienie postaci i życia bł. księdza Jerzego Popiełuszki, ale przede wszystkim jego przesłania. A to przesłanie to świadectwo wielkiej wiary, odwaga by trwać w prawdzie i bronić jej. Ksiądz Jerzy apelował by zło dobrem zwyciężać, przestrzegał przed nienawiścią i nawoływał do narodowego pojednania. I dziś, 33-lata od śmierci bł. ks. Jerzego, jego apel jest nadal tak bardzo aktualny! Jestem przekonany, że spektakl wywoła w widzach wiele emocji i pozostawi w każdym ważną refleksję – mówi Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

– Wiara w to co dobre i prawdziwe, bezgraniczna odwaga oraz oddanie Ojczyźnie – te słowa jako pierwsze kojarzą się z osobą ks Jerzego Popiełuszki. W czasach w jakich przyszło mu żyć nie wahał się zostać duchowym przewodnikiem Polaków. Przygotowany spektakl niech będzie hołdem dla jego pamięci – dodaje Edyta Jurkiewicz – Kierownik Referatu Kultury Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.

Przedstawienie dofinansował również Urząd Miejski w Białymstoku.

– Cieszę się, że dochodzi do współpracy miasta Białystok z Teatrem Dramatycznym przy
okazji tego spektaklu. Uznaliśmy, że warto wesprzeć tę instytucję kultury, bo jest ona jedną z marek, które kojarzone są z naszym miastem. W dodatku liczymy, że spektakl „Popiełuszko” będzie cieszył się zainteresowaniem ze strony widzów, nie tylko białostoczan. Wierzę, że to zapowiedź wspólnych działań, które będą miały miejsce w przyszłym roku – mówi Rafał Rudnicki, Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku.

Partnerami spektaklu „Popiełuszko” są także Wojewoda Podlaski, Instytut Pamięci Narodowej oraz Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO. Sponsorzy przedstawienia to: Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, Jaz-Bud sp z. o.o., Biaform S.A., Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku, Mlekovita oraz Bielmlek.

Premiera „Popiełuszki” odbędzie się pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji ks. Arcybiskupa dr Tadeusza Wojdy. Bilety na przedstawienia dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej, na stronie: dramatyczny.pl/kupbilet.