Pod koniec września rusza festiwal „Kierunek Wschód III”

Pod koniec września rusza festiwal „Kierunek Wschód III”

28 września w Białymstoku rozpoczniesię trzecia edycja festiwalu „Kierunek Wschód”. Na scenie Teatru Dramatycznegoim. Aleksandra Węgierki zagrają aktorzy z Białorusi, Gruzji, Litwy, Ukrainyoraz z Polski.

„Kierunek Wschód” to przegląd teatralny prezentujący kulturę pogranicza. Celem festiwalu jest upowszechnianie międzynarodowej idei Partnerstwa Wschodniego oraz prezentacja spektakli teatralnych partnerów z tych krajów, a także teatrów z Polski, które podobnie, jak białostocka instytucja, ulokowane są na pograniczach kulturowych i stąd czerpią inspirację do działań twórczych. Wydarzenie ma służyć zacieśnianiu współpracy Teatru Dramatycznego z partnerami z zagranicy oraz z innymi teatrami i artystami z Polski. Tegoroczna edycja przeglądu odbędzie się w dniach od 28 września do 6 października.

 

– Cieszę się, że już po raz trzeci będziemy mogli zaprosić widzów na „Kierunek Wschód”. W trakcie tegorocznego wydarzenia chcemy pokazać najciekawsze spektakle, jakie można obejrzeć na scenach naszych festiwalowych gości. Łącznie przygotowaliśmy dla widzów dziewięć różnych propozycji artystycznych. Mamy nadzieję, że wszystkie zostaną gorąco przyjęte przez naszą festiwalową publiczność – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

 

W trakcie festiwalu wystąpią artyści z Białorusi, Gruzji, Litwy, Ukrainy oraz z Polski. W sobotę, 28 września wydarzenie zainaugurują aktorzy Narodowego Akademickiego Teatru im. Iwana Franki z Kijowa na Ukrainie, spektaklem „Schweik”. 29 września (w niedzielę) będzie można obejrzeć przedstawienie „Pińska szlachta” Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały z Mińska na Białorusi. 30 września odbędzie się wydarzenie specjalne: „Kaprysy zaspokojone” – recital Magdaleny Warzechy, aktorki Teatru Narodowego. We wtorek, 1 października aktorzy Teatru im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa zagrają spektakl „Lwów nie oddamy”. Dzień później (2 października), Teresa Stępień-Nowicka – aktorka Teatru Horzycy w Toruniu zaprezentuje swój monodram „Elżbieta Watson – Cichociemna”. 3 października festiwalowa publiczność obejrzy „Obławę” w wykonaniu gospodarzy – aktorów Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. W piątek, 4 października wystąpią artyści z Państwowego Teatru Dramatycznego Telawi im. Waży Pszawellego z Gruzji, którzy zagrają spektakl „Rozbity dzban”. 5 października wystąpi teatr OKT/Wilno z Litwy, który zaprezentuje przedstawienie „Wesele”. Festiwal zakończy się 6 października spektaklem „Beton” Republikańskiego Teatru Białoruskiej Dramaturgii z Mińska na Białorusi. Wszystkie spektakle rozpoczną się o godz. 19.00.

 

Festiwal „Kierunek Wschód III” finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Województwa Podlaskiego. Podobnie, jak przed rokiem, wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny. Wejściówki na wydarzenia dostępne będą w Kasie Teatru od środy (18 września) od godz. 14.00. Jedna osoba może otrzymać cztery wejściówki na wydarzenia na Scenie Dużej oraz dwie na Scenie Kameralnej. Po wszystkich przedstawieniach odbędą się spotkania i rozmowy z artystami, które poprowadzi Dorota Sokołowska – dziennikarka Polskiego Radia Białystok.

 

Trzeciej edycji festiwalu „Kierunek Wschód” towarzyszyć będzie VI Festiwal ODE. <ODE> znaczy <tutaj>. Tegoroczna edycja w szczególny sposób będzie przypominała podlaskim widzom, że <tutaj> mamy różnorodność.

 

– Od klasyki białoruskiego teatru po laboratorium aktorskie. Filmy, spektakle amatorskie i profesjonalne, czytania performatywne, interaktywne sztuki dla dzieci oraz teatralne premiery. Po białorusku, po polsku, po-svojomu. Czyli pełen przekrój. Tak będzie na tegorocznej edycji VI już Festiwalu Teatralnego ODE. Podczas festiwalu zostaną zaprezentowane dwa premierowe spektakle. Oba to przedstawienia na podstawie europejskiej klasyki w znakomitym tłumaczeniu Jana Maksymiuka, znanego literata, miłośnika i badacza języka podlaskiego. Monodram Dominiki Puc – aktorki Teatru z Muzeum Białoruskiego w Hajnówce został stworzony na podstawie opowiadania „Postrzyżyny”, autorstwa czeskiego pisarza Bohumila Hrabala. Postrzyżyny to humorystyczno-nostalgiczne spojrzenie na świat młodej mężatki z prowincjonalnego miasteczka. „Divosnuby” (Oświadczyny) Antoniego Czechowa, Teatru Czrevo, przygotowane zostały specjalnie na Festiwal Teatralny ODE! Humoreska sceniczna „Oświadczyny” jest doskonałą satyrą na życie prowincji podlaskiej z początku XX wieku. W spektaklu występuję wraz z Magdaleną Tarantą i Tomaszem Tarantą – powiedziała Joanna Troc z Fundacji Teatr Czrevo.

 

Festiwal „Kierunek Wschód III” odbywa się pod honorowym patronatem Ambasady Republiki Białoruś w Rzeczypospolitej, Ambasady Gruzji w Rzeczypospolitej Polskiej, Ambasady Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej, Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Podlaskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Prezydenta Miasta Białegostoku. Partnerami medialnymi wydarzenia są: Polskie Radio Białystok, Kurier Poranny, Poranny TV, Poranny.pl, Niebywałe Suwałki, BialystokOnline.pl, Wrota Podlasia oraz Podbiałostocki Kurier Sąsiedzki bia.24.

 

Program festiwalu „Kierunek Wschód III”:

  • 28.09, godz. 19.00 „Schweik” – Narodowy Akademicki Teatr im. Iwana Franki (Kijów, Ukraina), Scena Duża
  • 29.09, godz. 19.00 „Pińska szlachta” – Narodowy Teatr Akademicki im. Janki Kupały (Mińsk, Białoruś), Scena Duża (spektakl z napisami w języku polskim)
  • 30.09, godz. 19.00 „Kaprysy zaspokojone” – recital Magdaleny Warzechy, Scena Duża
  • 01.10, godz. 19.00 „Lwów nie oddamy” – Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Scena Duża
  • 02.10, godz. 19.00 „Elżbieta Watson – Cichociemna” – monodram Teresy Stępień-Nowickiej, Scena Kameralna
  • 03.10, godz. 10.00 „Elżbieta Watson – Cichociemna” – monodram Teresy Stępień-Nowickiej (Toruń, Polska), Scena Kameralna
  • 03.10, godz. 19.00 „Obława” – Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Scena Duża
  • 04.10, godz. 19.00 „Rozbity dzban” – Państwowy Teatr Dramatyczny Telawi im. Waży Pszawellego (Telawi, Gruzja), Scena Duża (spektakl z napisami w języku polskim)
  • 05.10, godz. 19.00 „Wesele” – OKT/Wilno (Wilno, Litwa), Scena Duża (spektakl z napisami w języku polskim)
  • 06.10, godz. 19.00 „Beton” – Republikański Teatr Białoruskiej Dramaturgii w Mińsku (Mińsk, Białoruś), Scena Duża

Imprezą towarzyszącą festiwalowi „Kierunek Wschód III” jest VI Festiwal Teatralny ODE:

  • 24.09, godz. 12.00 i 19.00
    „Pudstryžyny” (Postrzyżyny) B. Hrabal + „Divosnuby” (Oświadczyny) A. Czechow, Teatr Czrevo, Scena Kameralna
  • 25.09, godz. 10:00 i 12:00, „Jość ideja” (Jest idea) – Teatr Horada Siabroŭ, Scena Kameralna
  • 27.09, godz. 19:00, „Ja – nie Ja” – Scena Kameralna