Po premierze „Naprzód, Freedonio!”

Po premierze „Naprzód, Freedonio!”

W sobotni wieczór, 18 stycznia, odbyła się polska prapremiera spektaklu „Naprzód, Freedonio!” w reżyserii Andrzeja Mastalerza.

Zabawne dialogi, ciekawie zbudowane postacie, wartka akcja w samym centrum politycznej Europy. „Naprzód, Freedonio!” Rogera Mortimera to błyskotliwa komedia polityczna obnażająca mechanizmy władzy. Spektakl opowiada o staraniach Freedonii – fikcyjnego państewka – o akces do Unii Europejskiej.

 

Nasze najnowsze przedstawienie wyreżyserował Andrzej Mastalerz – ceniony aktor teatralny i filmowy, znany widzom z roli Koczkariowa w spektaklu „Ożenek”, a także z reżyserii przedstawienia „Autostrada”. Scenografię i kostiumy do „Naprzód, Freedonio!” zaprojektowała Joanna Walisiak-Jankowska. Na scenie grają: Beata Chyczewska, Arleta Godziszewska, Monika Zaborska, Krzysztof Ławniczak, Dawid Malec oraz gościnnie Grzegorz Suski.

– Praca nad spektaklem na długo zapadnie w mojej pamięci. Przede wszystkim ze względu na reżysera – Andrzeja Mastalerza. Już od pierwszych prób postanowiłem mu zaufać i wiedziałem, że jego przygotowanie i zaangażowanie w spektakl odpłaci się znakomitym efektem. Dbałość o grę aktorską i detale, których wymagał ode mnie, pozwoliły mi rozwinąć warsztat i zweryfikować umiejętności w kontakcie z nową materią sceniczną – mówi Dawid Malec, grający rolę Valenkiego.

 

Aktor jest bardzo pozytywnie zaskoczony odbiorem spektaklu przez białostocką publiczność.

– Okazuje się, że trudny temat polityki okazał się strzałem w dychę. Widzowie potrzebują dystansu i odczarowania kuluarów politycznych rozgrywek, które przecież mają niemały wpływ na nasze codzienne życie. Śmiech z ludzi na szczycie pozwala nam dostrzec ich człowieczeństwo wraz ze wszystkimi wadami i zaletami. A śmiech to zdrowie – dodaje Dawid Malec.

 

Także Beata Chyczewska, odtwórczyni roli Cecile Lejeune – dziennikarki „Informatora Centralnego” przyznaje, że weekend premierowy pokazał, iż widownia z entuzjazmem przyjęła spektakl, co bardzo cieszy wszystkich twórców i utwierdza w ich pracy.

 

– Rola Cecile w spektaklu „Naprzód, Freedonio!” to nie tylko moja pierwsza większa rola w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki, ale właściwie też moja pierwsza rola w komedii. Na szczęście miałam przyjemność spotkać się na scenie z fantastycznymi i niezwykle doświadczonymi aktorami, od których można było naprawdę dużo się nauczyć. Także reżyser, Andrzej Mastalerz, który również jest przecież aktorem, doskonale wiedział jakie dawać nam uwagi i wskazówki, aby uzyskać zamierzony przez siebie efekt. Także był to intensywny i bardzo owocny czas – mówi aktorka.

 

Spektakl „Naprzód, Freedonio!” można obejrzeć w najbliższy weekend: 24 stycznia o godz. 20.00 oraz 25 i 25 stycznia o godz. 17.00, 14 lutego o godz. 20.00 oraz 15 i 16 lutego o godz. 17.00. Bilety na spektakl w cenie: 55 zł – normalny, 45 zł – ulgowy, 30 zł – studencki, 20 zł – szkolny oraz 5 zł – bilet dla osób bezrobotnych, dostępne są w kasie teatru oraz w sprzedaży internetowej na stronie: bilety.dramatyczny.pl.

 

Prawa autorskie do sztuki „Naprzód, Freedonio!” reprezentuje w Polsce Agencja ADiT Elżbieta Manthey.