Po premierze „Antyhony” – Wschód Kultury/Inny Wymiar

Po premierze „Antyhony” – Wschód Kultury/Inny Wymiar

W niedzielny wieczór, 29 września na białostockim Placu Jana Pawła II odbyła się premiera spektaklu „Antyhona” w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur, Dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Przedstawienie zakończyło pierwszą odsłonę festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar.

„Antyhona” to projekt wyjątkowy. Powstał w efekcie spotkania Agnieszki Korytkowskiej-Mazur z malarzem – prof. Leonem Tarasewiczem, który po raz pierwszy w swojej karierze zdecydował się zaprojektować scenografię do przedstawienia teatralnego. W niedzielny wieczór, widzowie zgromadzeni przed białostocką Katedrą mieli okazję obejrzeć efekty tej współpracy.

Bardzo się cieszę z tej realizacji w plenerze, z wyjścia z teatru do ludzi. Jestem pod wrażeniem synchronizowania tych wszystkich elementów w jeden organizm: chóru, aktorów, muzyki, świateł, choreografii, kostiumów i scenografii. Cieszę się, że białostoczanie stawili się tak tłumnie pomimo przejmującego zimna i nie było żadnych zakłóceń, nieprzyjemnych zachowań, nieprzyjaznych okrzyków. Kultura w Białymstoku istnieje – to bardzo miłe – powiedziała po premierze Dana Łukasińska, autorka scenariusza.

Spektakl jest przykładem współpracy lokalnej, ponadlokalnej oraz międzynarodowej, która przyświecała pomysłodawcom Wschodu Kultury. Partnerami przedstawienia są Fundacja Villa Soktrates oraz Suwalski Ośrodek Kultury. W „Antyhonie” obok aktorów Teatru Dramatycznego występują artyści na co dzień pracujący w Lublinie, jak Marta Ledwoń z Teatru im. Juliusza Osterwy, Warszawie – Grzegorz Falkowski z Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera, ale także gość z Białorusi – Aleś Malčanaǔ z Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały w Mińsku.

Praca nad rolą była bardzo ciekawa. Wyjątkowo inspirujący jest temat, który poruszamy. Bardzo dobrze pracowało mi się z całym zespołem. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tym wydarzeniu – powiedziała Marta Ledwoń, wcielająca się w role Antygony oraz Teresy Nikor.

 „Antyhona” to historia klątwy rzuconej na Kreona i ród Labdakidów, która po stuleciach ziszcza się w Krynkach. Antygona, podobnie jak Teresa to młode dziewczyny działające w pojedynkę przeciw nepotycznej rodzinie, nie mogącej utracić władzy, która gwarantuje jej status quo. Racje stron się wykluczają, a kompromis jest niemożliwy. Stawka jest zbyt wysoka. Nie ma dobrych rozwiązań, nie ma wygranych, wszyscy są winni, wszyscy płacą ogromną cenę w walce o obronę swoich wyborów.

Najbliższa okazja, aby obejrzeć spektakl już 12 i 13 października. Zapraszamy wszystkich widzów na sceniczną odsłonę przedstawienia. Początek spektakli o godz. 20.00. Bilety dostępne są w Kasie Teatru oraz na stronie www.dramatyczny.pl/bilety.

Najbliższe spektakle:

12, 13 października, godz. 20.00

15, 16, 17 października, godz. 10.00 – spektakle dla szkół

Scena: duża

Ceny biletów*:

– normalny – 35 zł
– ulgowy – 30 zł
– szkolny – 18 zł
– studencki – 17,5 zł
– bilet dla osób bezrobotnych – 5 zł

*przy zakupie minimum trzech biletów normalnych, wszystkie w cenie biletów ulgowych

 

Antyhona:

Realizatorzy:
Reżyseria – Agnieszka Korytkowska-Mazur
Scenariusz – Dana Łukasińska
Scenografia – Leon Tarasewicz/Fundacja Villa Sokrates
Kostiumy – Magda Dąbrowska
Muzyka – Michał Jacaszek
Producent – Zofia Dowjat
Ruch sceniczny – Maciej Zakliczyński
Reżyseria światła – Marek Oleniacz
Inspicjent –  Jerzy Taborski
Asystent reżysera – Wioleta Szymusiuk-Poreda

Obsada:
Marta Ledwoń – (gościnnie, Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie)/Justyna Godlewska-Kruczkowska – Antygona (z rodu Labdakidów, siostra Ismeny, Polinika i Eteoklesa) i Teresa Nikor (siostra Andrzeja, Jerzego, Kseni Nikorów)
Agnieszka Możejko-Szekowska – Ismena (siostra Antygony)/Ksenia (siostra Teresy)
Piotr Szekowski – Andrzej Nikor
Mateusz Witczuk – Jerzy Nikor
Krzysztof Ławniczak – Kreon (władca Teb)/Szymon (komisarz Krynek),
Grzegorz Falkowski (gościnnie, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie) – Koryfeusz (doradca)
Aleś Malčanaǔ (gościnnie, Narodowy Teatr Akademicki im. Janki Kupały, Mińsk) – Tyrezjasz (kapłan)
Bernard Bania – Hajmon (syn Kreona i narzeczony Antygony)/Mosze (syn Szymona i narzeczony Teresy)
Krystyna Kacprowicz-Sokołowska – Eurydyka (żona Kreona)/żona Szymona
Marek Szkoda (gościnnie) – Strażnik/Żołnierz

Chóry:

– Chór Kameralny „441 Hz”
– Mieszkańcy Białegostoku
– Mieszkańcy Krynek

Organizatorzy:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Białystok, Miasto Lublin, Miasto Rzeszów, Białostocki Ośrodek Kultury

Partnerzy spektaklu:
Fundacja Villa Sokrates, Suwalski Ośrodek Kultury

Patroni medialni Festiwalu: Jedynka Program Pierwszy Polskiego Radia, TVP, PAP, Bialystokonline.pl Kurier Poranny, Polskie Radio Białystok, AMS

Partnerzy Teatru:
Bank BGŻ, Bank PKO SA, Wrotapodlasia.pl, Fakty Białystok, Niebywałe Suwałki

Program dostępny na www.wschodkultury.eu oraz www.facebook.com/wschodkultury

Autor zdjęć: Bartek Warzecha