Plany Teatru Dramatycznego
W trakcie dzisiejszego spotkania z dziennikarzami Piotr Półtorak – Dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku opowiedział o planach Teatru na najbliższe miesiące.
Piotr Półtorak urodził się 7 kwietnia 1975 w Białymstoku. W 1998 roku ukończył Akademię Teatralną w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku związany jest od 1996 roku. Na swoim koncie ma wiele ról aktorskich. Jest laureatem Nagrody Wojewody Podlaskiego za sezon artystyczny 2003/2004.
Nowy dyrektor naszej instytucji wygrał konkurs na to stanowisko w maju ubiegłego roku.
– Zdecydowałem się na udział w konkursie z uwagi na sytuację Teatru Dramatycznego. Spadek frekwencji oraz repertuar, moim zdaniem, nietrafiony w gusta publiczności białostockiej i podlaskiej to główne powody, które doprowadziły do mojej decyzji – mówi Piotr Półtorak.
Główne cele, jakie stawia przed sobą nowy dyrektor to zwiększenie ilości widzów do 38 tys. w 2017 roku, a w następnych latach o kolejne 2 tys. osób rocznie.
– Przede wszystkim chciałbym otworzyć teatr na widzów. Mam nadzieję, że więcej osób zacznie przychodzić na spektakle: od dzieci, przez młodzież, osoby dorosłe, aż po osoby starsze. Chciałabym, żeby ten teatr stał się teatrem rzeczywiście dla wszystkich. Taka jest zresztą rola teatru wojewódzkiego – dodaje.
Piotr Półtorak planuje przygotowanie co najmniej pięciu premier rocznie. W lutym widzowie będą mogli zobaczyć „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Przedstawienie wyreżyseruje Katarzyna Deszcz, która pracowała już w białostockim teatrze tworząc spektakle: „Pięć kilo cukru” oraz „Romeo i Julia”. W maju, z myślą o najmłodszych widzach, powstanie spektakl na podstawie baśni braci Grimm „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Przedstawienie wyreżyseruje Adam Biernacki, który stworzył już w Teatrze Dramatycznym „Rozkłady jazdy”, „Migdały i rodzynki. Szkice białostockie” oraz „Emocjałki”. Na koniec sezonu planowane są pokazy przedpremierowe „Biegu z nożyczkami” Michaela McKeevera w reżyserii Andrzeja Mastalerza – znanego białostockiej publiczności z głównej roli w spektaklu „Ożenek” Nikołaja Gogola.
Zdaniem Piotra Półtoraka Teatr Dramatyczny powinien aktywniej angażować się w organizację wydarzeń kulturalnych o charakterze ogólnomiejskim oraz wojewódzkim. Dyrektor zamierza kontynuować współpracę z Republikańskim Teatrem Białoruskiej Dramaturgii z Mińska oraz Teatrem Narodowym im. M. Eminescu w Kiszyniowie (Mołdawia). Zaplanowany na 2018 remont instytucji stanie się z kolei okazją do prezentacji naszych spektakli w nowych przestrzeniach.
Piotr Półtorak objął stanowisko dyrektora 1 stycznia. Funkcję tę będzie pełnił przez trzy sezony artystyczne – do 31 sierpnia 2019 roku. Od stycznia Teatr Dramatyczny zyskał także Kierownika Literackiego. Na czele Działu Literacko-Edukacyjnego stanął Konrad Szczebiot.