Plakat „Śmierci komiwojażera” nagrodzony!

Plakat „Śmierci komiwojażera” nagrodzony!

Plakat do spektaklu „Śmierć komiwojażera” Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku” zdobył III miejsce na 14. Międzynarodowym Biennale Plakatu Teatralnego w Rzeszowie. 

Na początku listopada w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie obradowało Jury XIV Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego. Na konkurs nadesłano 624 prace. Jury w składzie: Karel Mišek – przewodniczący (Czechy), Alain Le Quernec (Francja), Stephan Bundi (Szwajcaria), Krzysztof Motyka (Polska) przyznało następujące nagrody:

I Nagroda – Erich Brechbühl „DAMONEN” (Szwajcaria),
II Nagroda – Fouzouni Fahrad „Higer a bit” (Iran),
III Nagroda – Agnieszka Popek-Banach i Kamil Banach „Śmierć komiwojażera” (Polska).

Wyróżnienia honorowe otrzymali:

– Robert Zając „Hello Kitty” (Polska),
– Fatehi Mahdi „Thirteen” (Iran),
– Wiesław Rosocha „Teatr Ósmego Dnia” (Polska).

Autorzy plakatu: Agnieszka Popek-Banach i Kamil Banach to absolwenci Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie UAP). W 2009 roku obronili z wyróżnieniem dyplom w pracowni litografii prof. Stefana Ficnera. Zajmują się malarstwem, instalacją, działaniami w przestrzeni publicznej, video, rysunkiem i projektowaniem graficznym. Są laureatami stypendium Młoda Polska oraz stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ich prace znajdują się w zbiorach Fundacji SignumMuzeum Plakatu w Wilanowie i kolekcjach prywatnych. Są laureatami wielu nagród i wyróżnień. Stworzyli plakaty do takich spektakli Teatru Dramatycznego jak: „Gąska”, „Rozkłady jazdy”, „Seks nocy letniej” czy „Momo”, a także plakaty towarzyszące cyklowi (re)interpretacje. slap czytań. 

Premiera spektaklu „Śmierć komiwojażera” odbyła się w kwietniu tego roku. Reżyserem przedstawienia jest Iwo Vedral, który przeniósł historię ze sztuki Arthura Millera w realia lat 90-tych. „Śmierć komiwojażera” zagości ponownie w repertuarze Teatru Dramatycznego po Nowym Roku.