„Ożenek” powraca do Teatru Dramatycznego

„Ożenek” powraca do Teatru Dramatycznego

W marcu, na Scenę Dużą Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku powraca „Ożenek” Nikołaja Gogola. Widzowie ponownie będą mieli okazję zobaczyć spektakl z gościnnym udziałem Andrzeja Mastalerza.

„Ożenek” jest jedną z najznakomitszych komedii z kanonu literatury światowej i najbardziej znanym dziełem Gogola – obok „Rewizora” i „Martwych dusz”. To pierwsza rosyjska komedia obyczajowa, traktująca o niezrealizowanych zamiarach, która uczyniła pierwszoplanowymi postaciami nie arystokratyczne środowisko, oddające się miłostkom i flirtom, lecz całkiem pospolite kupiectwo.

Główna bohaterka sztuki, niemłoda już Agafia Tichonowna, za namową swatki – Fiokły, postanawia podnieść swoją pozycję społeczną poprzez właściwy ożenek z przedstawicielem wyższej sfery. Aby zrealizować to małżeństwo z rozsądku, przez mieszczański dom Agafii przewija się korowód kandydatów do jej ręki. Gogolowskie postacie w tej obyczajowej komedii nakreślone są z mistrzowską przenikliwością oraz potężną dawką humoru i satyry.

Premiera spektaklu odbyła się 15 maja 2011 roku. Po ponad sześciu latach, „Ożenek” wciąż bawi widzów białostockiego teatru. Do obsady przedstawienia dołączył Piotr Szekowski. Już
w marcu będzie można zobaczyć go w roli Żewakina.

– Bardzo lubię sztuki rosyjskie. Szczególnie te klasyczne. Powodów jest wiele: potencjał aktorski, atmosfera, charakterystyczne postacie, czy nieoczywiste poczucie humoru. Rola Żewakina daje mi możliwość przetestowania tego na własnej skórze. Poza tym realizacja, którą można zobaczyć w naszym Teatrze jest klasyczna, kostiumowa. Tym bardziej się cieszę, bo zatęskniłem już to takiego teatru. Wierzę, że dobrze napisane sztuki są zawsze uniwersalne, bo mówią o rzeczach ponadczasowych – o emocjach, namiętnościach, relacjach międzyludzkich. Takiej sztuce nie trzeba przeszkadzać, na siłę uwspółcześniać – ona sama się obroni, trzeba się tylko odpowiednio w nią wgryźć. Mam przeczucie, że będzie to fajna przygoda – mówi Piotr Szekowski.

Obok zespołu aktorskiego Teatru Dramatycznego w przedstawieniu gościnnie występuje Andrzej Mastalerz. Aktor ma na swoim koncie wielu ról filmowych oraz teatralnych, m.in.
w Teatrze Studio w Warszawie, Teatrze im. Jaracza w Łodzi, Teatrze Powszechnym
w Warszawie, a także w Teatrze Telewizji.

– Zapraszam do Teatru Dramatycznego wszystkich widzów, którzy nie wiedzieli jeszcze „Ożenku”. Jest to ponadczasowa komedia, wystawiona w sposób klasyczny. Jest mądra, zabawna i na pewno nie pożałujecie Państwo, jeśli wybierzecie się do teatru, aby ją zobaczyć. Zapraszam serdecznie! – zachęca Andrzej Mastalerz.

Spektakl można obejrzeć: 10 marca o godz. 20.30, 11 i 12 marca o godz. 19.00, a następnie 21 kwietnia o godz. 20.00 oraz 22 i 23 kwietnia o godz. 19.00. Bilety w cenie: 40 zł (normalny), 35 zł (ulgowy), 20 zł (szkolny, studencki oraz dla doktorantów) oraz 5 zł (bilet dla osób bezrobotnych) dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej: dramatyczny.pl/bilety.