„Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” wyróżnione na „Talii”

„Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” wyróżnione na „Talii”

Jury XXIII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia wyróżniło spektakl „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Nagrodę indywidualną otrzymał także Łukasz Borkowski – odtwórca roli Piotra.

Białostocki zespół zaprezentował się festiwalowej widowni w ubiegły czwartek (26 września). Zadowoleni z występu byli zarówno aktorzy, jak i obecny na festiwalu reżyser przedstawienia – Grzegorz Chrapkiewicz. W niedzielny wieczór jury festiwalu ogłosiło swój werdykt. Grand Prix – Statuetkę Talii oraz 15 tysięcy złotych otrzymał spektakl „Akt równoległy” w reżyserii Tadeusza Łomnickiego z Teatru Ludowego w Krakowie. Jury –  obradujące  w składzie: Andrzej Pacuła, przewodniczący, Dorota Buchwald, Inka Dowlasz, Anna Rokita – postanowiło przyznać nagrody indywidualne i wyróżnienia. Jedno z wyróżnień przypadło spektaklowi „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” za stworzenie ciekawej przestrzeni scenicznej do rozmowy o samotności i pustce.

– Jest nam niezmiernie miło, że jury zauważyło nasze przedstawienie. To wyróżnienie cieszy tym bardziej, że na „Talii” zaprezentowaliśmy nie klasyczną farsę, lecz trudną i gorzką komedię opowiadajacą o ludzkiej samotności. Mam nadzieję, że niebawem będziemy mogli ponownie zaprosić widzów, aby spektakl na podstawie dramatu Petra Zelenki mogli obejrzeć w Białymstoku – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

 

Oprócz wyróżnienia dla całego zespołu, nagroda „ALE AKTOR” przyznawana przez krakowski oddział Związku Artystów Scen Polskich dla młodego aktora, trafiła do Łukasza Borkowskiego – odtwórcy roli Piotra.

 

– Jestem bardzo szczęśliwy z faktu otrzymania nagrody. Miło jest być zauważonym w dziedzinie, którą się zajmuje. To także sygnał, że należy dalej pracować, rozwijać się, i że warto w to inwestować, a każdą chwilę w teatrze „trzeba rwać jak świeże wiśnie”. Jestem wdzięczny reżyserowi Grzegorzowi Chrapkiewiczowi, że zobaczył we mnie Piotra z „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” i powierzył mi tę rolę, ale także wdzięczny całemu zespołowi Teatru im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku za życzliwość i współpracę. Szczególne dziękuję natomiast kolegom ze sceny, wspaniałym aktorom, z którymi to trudne zadanie przed którym stanąłem, okazało się być możliwe do zrealizowania. Liczę na kolejne wyzwania aktorskie i mam nadzieję, że „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” będziemy jeszcze mogli zaprezentować białostockiej publiczności i nie tylko – mówi Łukasz Borkowski.

 

„Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” (w oryginale: „Příběhy obyčejného šílenství”) to wielowątkowa komedia twórcy związanego z czeskim kinem. Operując absurdalnym dowcipem i surrealistycznym poczuciem humoru, Zelenka w niekonwencjonalny sposób opowiada historię ludzi, którzy próbują znaleźć sens życia, szczęście i miłość. Premiera przedstawienia odbyła się w październiku 2017 roku. W spektaklu grają Justyna Godlewska-Kruczkowska, Arleta Godziszewska, Urszula Szmidt, Monika Zaborska, Bernard Bania, Marek Cichucki, Dawid Malec, Patryk Ołdziejewski, Piotr Szekowski oraz gościnnie: Aleksandra Przesław i Łukasz Borkowski.