Nowy sezon artystyczny

Nowy sezon artystyczny

Spektaklem „Sąsiedzi” oficjalnie zainaugurujemy kolejny sezon artystyczny. Już we wrześniu będziecie mogli Państwo zobaczyć nowe przedstawienie – „Mayday” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza.

W naszym repertuarze znajdą się propozycje, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem widzów oraz nowe spektakle. Oprócz „Sąsiadów” Andrzeja Sadowskiego będzie można obejrzeć także kultowe „Zapiski oficera Armii Czerwonej”, „Napis” Géralda Sibleyrasa, „Seks nocy letniej” Woody’ego Allena, „Romeo i Julia” Williama Szekspira oraz „Emocjałki”. Do repertuaru dołączy także „Miriam” – przedstawianie, które powstało jako projekt stypendialny aktorki Katarzyny Siergiej.

Już 16 września odbędzie się pierwsza w tym sezonie premiera. Spektakl „Mayday” reżyseruje Witold Mazurkiewicz, który odpowiada również za scenografię i opracowanie muzyczne. „Mayday” to jedna z najlepszych komedii autorstwa Ray’a Cooney’a – brytyjskiego komediopisarza. Znakomity komizm sytuacji fabularnych i języka sprawiają, że przedstawienie od ponad trzydziestu lat rozśmiesza publiczność na całym świecie. Teraz będą mogli obejrzeć je także widzowie w Białymstoku.

21 października odbędzie się kolejna premiera. Z okazji 33. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki powstaje spektakl „Popiełuszko”. Zgodnie z zamysłem twórców, ma on przybliżyć postać ks. Jerzego – kapelana warszawskiej „Solidarności”, obrońcy praw człowieka w PRL, zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, a także błogosławionego Kościoła Katolickiego. Spektakl reżyseruje Jan Nowara, scenografię przygotuje Marek Mikulski, a za choreografię będzie odpowiadał Tomasz Dajewski. Przedstawienie powstaje we współpracy z Zarządem Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Do końca roku planujemy jeszcze dwie premiery: w listopadzie „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” Petra Zelenki w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza oraz w grudniu: „Autostradą donikąd” Michaela McKeever’a, w reżyserii Andrzeja Mastalerza. A już na początku października zapraszamy na pierwszą edycję festiwalu „Kierunek Wschód”. Wydarzenie to jest kontynuacją naszej współpracy z najważniejszymi scenami wschodnich sąsiadów. W trakcie pierwszej edycji festiwalu będziemy gościć Republikański Teatr Dramaturgii Białoruskiej z Mińska na Białorusi oraz Teatr Dramatyczny im. Tarasa Szewczenki w Charkowie na Ukrainie. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

W ramach Sceny PracOFFnia swoje spektakle zaprezentuje Teatr PAPAHEMA. Widzowie obejrzą „Moral Insanity. Tragedię ludzi głupich” oraz nowe przedstawienie, inspirowane biografią Marii Skłodowskiej-Curie, z okazji 150. rocznicy jej urodzin. Premiera zaplanowana jest na 25 listopada. Spektakl reżyseruje Agata Biziuk, scenografię przygotuje Kasia Pielużek, a muzykę tworzy Natasza Topor. Ponadto w ramach Sceny PracOFFnia Teatr ponownie będzie gościć IV Festiwal Teatralny ODE, organizowany przez Teatr Czrevo.

Bilety na przedstawienia, które będzie można obejrzeć we wrześniu oraz w październiku, dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej (dramatyczny.pl/kupbilet). Rezerwacje na wszystkie spektakle przyjmuje Dział Sprzedaży i Organizacji Widowni, e-mail: rezerwacje