„Naprzód, Freedonio!” – polska prapremiera w Białymstoku

„Naprzód, Freedonio!” – polska prapremiera w Białymstoku

W najbliższą sobotę, 18 stycznia, na Scenie Dużej odbędzie się polska prapremiera sztuki „Naprzód, Freedonio!” Rogera Mortimera. Spektakl wyreżyserował Andrzej Mastalerz.

„Naprzód, Freedonio!” to komedia polityczna opowiadająca o sytuacji w fikcyjnym państewku ubiegającym się o akces do Unii Europejskiej. Kraju, w którym panuje korupcyjny chaos i mnogość przeróżnych machloi. W sztuce dokonano umiejętnego połączenia elementów humorystycznych i namysłu nad mechanizmami polityki. Fikcyjna Freedonia jest niedookreślona i na tyle uniwersalna, by móc zidentyfikować ją z wieloma europejskimi państwami.

 

Reżyserii sztuki podjął się Andrzej Mastalerz – ceniony aktor teatralny i filmowy, znany widzom Teatru Dramatycznego z roli Koczkariowa w spektaklu „Ożenek”, a także reżyserii przedstawienia „Autostrada”.

 

– Tekst „Naprzód, Freedonio!” jest skonstruowany w oparciu o pewne rozwiązania farsowe. Natomiast jest to bardzo dobrze napisana komedia i wymaga użycia szlachetnych środków. Zmierzamy do tego, żeby pokazać widzowi bardzo inteligentnie podany tekst. Jest w nim bardzo dużo subtelności. Utwór jest wielopoziomowy. Ktoś może się załapać na najprostsze poczucie humoru, najprostsze skojarzenia, a dla bardziej wnikliwych widzów będą tam pewne subtelne niespodzianki, np. dotyczące znajomości literatury klasycznej czy dramaturgii światowej – mówi reżyser.

 

Andrzej Mastalerz, który odpowiada także za opracowanie muzyczne spektaklu, przyznaje, że w tekście Rogera Mortimera najbardziej spodobała mu się jego wielopłaszczyznowość.

 

– Rytm, konstrukcja tego tekstu, jest również argumentem, który przemawia za tym, żeby się za niego wziąć. Rytmizacja scen bardzo służy konstrukcji tekstu. Jest on bardzo głęboko zakorzeniony w literaturze anglosaskiej, a tu konkretnie w literaturze brytyjskiej. Gdyby sięgać do korzeni, to wywodzi się z Szekspira. Brytyjczycy są przyzwyczajeni do takich rytmów, a publiczność do takiego odbioru – dodaje reżyser.

 

Scenografię i kostiumy do „Naprzód, Freedonio!” zaprojektowała Joanna Walisiak-Jankowska. Na Scenie Dużej Teatru Dramatycznego zagrają: Beata Chyczewska, Arleta Godziszewska, Monika Zaborska, Krzysztof Ławniczak, Dawid Malec oraz gościnnie Grzegorz Suski.

 

– Wyzwania tej roli to trzymanie się w ryzach… Ten spektakl to komedia. Z jednej strony łatwo pójść w farsę i przerysować postać, a z drugiej można – przesadnie dbając o psychologię postaci – uczynić ją nieśmieszną. Utrzymanie tego „złotego środka” jest istotą zagrania Luciernagi. Poza tym główny temat spektaklu: polityka i zakulisowe mechanizmy jej funkcjonowania łatwo wzorować na postaciach polityków powszechnie znanych. Mnie chodziło o to, aby bohater, którego gram był „bezpartyjny” i nie kojarzył się z konkretną osobą. Jest po prostu politykiem, bez przynależności lewica-prawica. To teatr – bardziej mnie interesują motywacje jego, jako człowieka – mówi Grzegorz Suski, grający rolę Rugiera Luciernagi – polityka freedońskiego, przyszłego komisarza UE.

 

W rolę Eleny, żony Rugiera Luciernaga i jego rzecznika prasowego wciela się Arleta Godziszewska.

– Okres pracy nad spektaklem „Naprzód, Freedonio!” wypadł w okresie świąteczno-noworocznym, w czasie kompletnego zabiegania i emocji. I dobrze, że tak się stało. Pan Andrzej Mastalerz jest w moim odczuciu człowiekiem emanującym spokojem i pozytywną energią, co przekładało się na naszą pracę. To był dobry czas wyciszenia, zatrzymania się i powrotu do podstaw. No, ale jesteśmy w tygodniu premierowym. Tydzień ofiar i wzmożonej pracy. Żarty się skończyły. Kto przeżyje? – mówi aktorka

 

 

Polska prapremiera sztuki Mortimera Rogera odbędzie się 18 stycznia 2020 roku o godz. 19.00. Spektakl będzie można obejrzeć także: 19 stycznia o godz. 17.00, 24 stycznia o godz. 20.00 oraz 25 i 25 stycznia o godz. 17.00. Bilety na spektakl w cenie: 65 zł – premiera, 55 zł – normalny, 45 zł – ulgowy, 30 zł – studencki, 20 zł – szkolny oraz 5 zł – bilet dla osób bezrobotnych, dostępne są w kasie teatru oraz w sprzedaży internetowej na stronie: bilety.dramatyczny.pl.

 

 

Prawa autorskie do sztuki „Naprzód, Freedonio!” reprezentuje w Polsce Agencja ADiT Elżbieta Manthey.

 

 

 

„Naprzód, Freedonio!”

Roger Mortimer

 

Premiera: 18 stycznia 2019 r.

 

Scena Duża

 

Czas trwania: ok. 90 minut

 

Przekład: Bogusława Plisz-Góral

Reżyseria, opracowanie muzyczne: Andrzej Mastalerz

Scenografia, kostiumy: Joanna Walisiak-Jankowska

 

Obsada:

 

Beata Chyczewska – Cecile Lejeune – dziennikarka „Informatora Centralnego”

Arleta Godziszewska – Elena – żona Rugiera, jego rzecznik prasowy

Monika Zaborska – Dorothea Baumann – Niemka. Europejski Komisarz do Spraw Negocjacji Akcesyjnych. Nadzoruje wstąpienie Freedonii do UE

Dawid Malec – Valenki – asystent Luciernagi

Krzysztof Ławniczak – Victor Komarovich – oligarcha z Freedonii, sponsor i poplecznik politycznej kariery Luciernagi

Grzegorz Suski (gościnnie) – Rugier Luciernaga – polityk freedoński, przyszły komisarz UE Luciernagi. – Krzysztof Ławnicza