„Ławeczka” na Walentynki

„Ławeczka” na Walentynki

Za miesiąc, 13 lutego odbędzie się premiera spektaklu „Ławeczka” w reżyserii Mateusza Przyłęckiego. To pierwsza w tym roku propozycja w ramach Sceny Inicjatyw Artystycznych. Właśnie ruszyły próby do tego przedstawienia.

Z propozycją wystawienia sztuki Aleksandra Gelmana do Dyrektor Teatru zgłosili się Agnieszka Możejko-Szekowska oraz Bernard Bania.

„Ławeczka” to wynik wspólnych poszukiwań moich, Agnieszki Możejko-Szekowskiej i Mateusza Przyłęckiego. Wszystko zaczęło się pod koniec 2013 roku, kiedy w czasie rozmów „garderobianych” z Agnieszką postanowiliśmy znaleźć materiał, tekst, który mógłby być ciekawym wyzwaniem aktorskim dla naszej dwójki. Wstępnie dobraliśmy materiał literacki i przedstawiliśmy naszą propozycję Pani Dyrektor. Ponieważ pracowałem wcześniej z Mateuszem Przyłęckim przy czytaniach performatywnych zaproponowaliśmy go jako kandydata na reżysera naszej inicjatywy. W czasie rozmów z Mateuszem to on zaproponował nam tekst Gelmana. Po pierwszych próbach mogę już powiedzieć, że była to propozycja w 100% trafiona – mówi Bernard Bania.

Zdaniem reżysera – Mateusza Przyłęckiego „Ławeczka” to bardzo atrakcyjny materiał do pracy z aktorami: dobrze napisany tekst, zaskakująca fabuła oraz prawdziwi, wielowymiarowi bohaterowie.

Reżyserowanie takiego tekstu jest dla mnie sporym wyzwaniem. Przy wyborze „Ławeczki” duże znaczenie miało dla mnie to, że tekst opisuje historię konkretnego spotkania mężczyzny i kobiety, a jednocześnie jest bardzo uniwersalny – odsłania wszystkie mechanizmy jakie mogą uruchomić się w takiej sytuacji, pokazuje jak mężczyzna i kobieta różnią się w sposobie myślenia i przeżywania oraz podkreśla, że prawdziwa bliskość może zaistnieć tylko w sytuacji wzajemnej szczerości, zaufania i wolności. W pracy będę kładł nacisk na zbudowanie z aktorami jak najbardziej wiarygodnych postaci oraz na wydobycie tego, co w tekście najbardziej uniwersalne – mówi Przyłęcki.

Premiera spektaklu zaplanowana jest na 13 lutego, o godz. 19.00. Będziecie Państwo mieli okazję obejrzeć przedstawienie w Walentynki – 14 lutego oraz 15 lutego o godz. 17.00, następnie 20 lutego o godz. 17.30, a także 21 i 22 lutego o godz. 20.00. Bilety na spektakl (bilet normalny – 25 zł, ulgowy – 20 zł, studencki – 12,50 zł) dostępne są w Kasie teatru oraz w sprzedaży internetowej na: www.dramatyczny.pl/bilety.

Więcej informacji o spektaklu – kliknij!