Koncert zespołu Chachłaki

Koncert zespołu Chachłaki

Po premierze spektaklu „Sońka” na scenie foyer odbędzie się występ zespołu Chachłaki, który swoje piosenki wykonuje po „chachłacku”. Bo tak podlaska gwara jest określana – ktoś mówi po „chachłacku”, po „swojamu” czy najzwyczajniej „pa prostu”.

Piosenki opowiadają o poszukiwaniu tożsamości na wielokulturowym pograniczu i problemie wykorzenienia. Zespół zabiera słuchaczy w podróż w czasie i przestrzeni. Poznamy więc opowieści ze wschodnich rubieży naszego kraju i cofniemy się w czasie. Jak w piosence „Kali iszła narodnaja wajna” – do lat II wojny światowej czy białoruskiej wsi z początków XX wieku (w utworze „Ja Mużyk Biełarus”).

Jako, że występ towarzyszy „Sońce”, specjalnie z tej okazji zespół wykona piosenkę o tym samym tytule, która jest jakby muzycznym uzupełnieniem spektaklu. Chachłaki to: Tomasz Mikulicz (wokal) i Kamil Szamreta (gitara akustyczna). Teksty napisał Tomasz Mikulicz. Część aranżacji jest autorstwa Kamila Szamrety, a część Jerzego Doroszkiewicza, białostockiego dziennikarza muzycznego, który razem z Tomaszem Mikuliczem jest pomysłodawcą zespołu.