Kierunek Wschód VII – „Światło w ciemności” (fotorelacja)

Kierunek Wschód VII – „Światło w ciemności” (fotorelacja)

Spektakl „Światło w ciemności”, stworzony przez połączone siły Teatru Tutejszego i Fundacji Tutaka, zamknął festiwal „Kierunek Wschód VII”.

Andrzej Saučanka przedstawił w swoim przedstawieniu białostockiej widowni tragiczne wydarzenia z nocy z 29-30 października 1937 roku, kiedy to NKWD rozstrzelał około 130 poetów, pisarzy, kompozytorów i ludzi sztuki. Kwiat białoruskiej inteligencji został tej jednej nocy bestialsko zamordowany, co ma konsekwencje dla kultury białoruskiej do dzisiaj. Zlikwidowanie tak wielu młodych twórców i ludzi kultury było barbarzyństwem wycelowanym w ducha białoruskiej narodowości. Ich ciała ukryto w nieoznaczonych masowych grobach na Kuropatach pod Mińskiem, a to miejsce stało się symbolem białoruskiej pamięci narodowej i znakiem oporu wobec kolejnych reżimów.

Tuż przed rozpoczęciem spektaklu Saučanki nazwiska zdradziecko pomordowanych płyną z dominującego nad sceną ekranu w kształcie Instagramowego kwadratu. Jura Dzivakov, autor scenografii do tego przedstawienia, mówił o tej inspiracji podczas rozmowy z widzami po spektaklu. Ten zabieg oraz kinowe siedziska na scenie określają charakter przedstawienia, do udziału w którym zaproszono tych, którym odebrano głos. Przedstawienie „Światło w ciemności” opowiada o tragicznych wydarzeniach, a osnową sztuki są wiersze zamordowanych poetów. Tę poezję nazwa się w Białorusi – „poezją nierozstrzelaną”. Słowa płynące ze sceny uobecniały myśl tych nieobecnych!

 

Fotografie autorstwa Bartka Warzechy przywołują to wydarzenie!

Galeria