Jubileusz 25-lecia „Zapisków oficera Armii Czerwonej”

Jubileusz 25-lecia „Zapisków oficera Armii Czerwonej”

28 lutego w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbędzie się jubileusz „Zapisków oficera Armii Czerwonej”. Spektakl miał swoją premierę 25 lat temu.

W dziejach białostockiego teatru nie ma spektaklu, który mógłby się równać z „Zapiskami”. Nie ma sztuki tak sławnej i tak długo utrzymującej się na afiszu. Premiera przedstawienia w reżyserii Andrzeja Jakimca odbyła się 29 lutego 1992 roku. Genialna książka Sergiusza Piaseckiego, na podstawie której powstał spektakl, to błyskotliwe studium mentalności „człowieka radzieckiego”.

Od prawie 25 lat opowieść o młodszym lejtnancie Michaile Zubowie, Miszy Wyzwolicielu, bawi, wzrusza i wychowuje kolejne pokolenia białostockich widzów. Ci najwierniejsi widzieli spektakl już nie jeden raz. Wielu z nich dla Krzysztofa Ławniczaka i jego brawurowej roli. Często mówi się o „wybitnych kreacjach”, „rolach życia”. Zubow to coś więcej. Świetna adaptacja dokonana przez Andrzeja Jakimca i kunszt aktorski Krzysztofa Ławniczaka sprawiły, że Misza Zubow stał się ikoną białostockiego życia kulturalnego – to żywa legenda o niesłabnącej sile oddziaływania. Fascynuje, zniewala i uczy szacunku do sztuki teatralnej.

Krzysztof Ławniczak przyznaje, że zaskoczył go fenomen „Zapisków” i fakt, że po tylu latach od premiery, spektakl wciąż pozostaje w repertuarze naszego teatru. 28 lutego przedstawienie zostanie zaprezentowane po raz 653. Monodram cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem widzów, co dodatkowo daje aktorowi wielką radość z grania.

– Między innymi na tym polega sukces „Zapisków”, że rozmawiam z widzami. To nie jest tak, że sam sobie gram. Ja także pokazuję ludziom zawód aktora. I to też jest dla nich fajne, że świadomie wychodzę z roli. Żeby z jednej strony troszeczkę ludzi rozśmieszyć, a z drugiej strony pokazać na czym polega różnica między byciem prywatnym, a byciem w zawodzie. Tu i teraz. W „Zapiskach” można zobaczyć tę cienką granicę – granicę między światem prawdziwym, a światem scenicznym – mówi aktor.

28 lutego 2017 roku odbędzie się specjalny pokaz spektaklu z okazji 25-lecia jego powstania. Przedstawienie będzie można zobaczyć na Scenie Kameralnej o godzinie 19.00. Bilety w cenie: 30 zł (normalny), 25 zł (ulgowy) oraz 15 zł (studencki) dostępne są w Kasie Teatru (tel. 85 74 99 175) oraz w sprzedaży internetowej: dramatyczny.pl/bilety.