„Ja mam czas, ja poczekam”

„Ja mam czas, ja poczekam”

Kilkadziesiąt osób na planie, w tym trzech reżyserów, aktorzy, tancerze, pracownicy – zapraszamy do obejrzenia najnowszego spotu promocyjnego. Film powstał we współpracy z reżyserami: Pawłem Aignerem, Krzysztofem Kiziewiczem i Radovanem Lee.

 

 

Postanowiliśmy zakończyć 2020 rok wyjątkowym projektem. Ostatnie miesiące były dla instytucji nietypowym czasem – sezonem bez spektakli, bez widzów. Zbliżający się nowy czas będzie także szczególny. W 2021 roku rozpocznie się planowany już od dawna remont generalny budynku. Z tej okazji powstał specjalny projekt filmowy, do udziału w którym zaproszono aktorów, pracowników i przyjaciół Teatru Dramatycznego.

 

Pomysł na realizację zrodził się w głowach Krzysztofa Kiziewicza oraz Radovana Lee. Wraz z Pawłem Aignerem podjęli się reżyserii tego obrazu.

 

– Budynek czeka wielki remont, a żeby pożegnać stare i pójść w nowe, trzeba zapamiętać to, co  tradycyjne. Chcieliśmy zapamiętać scenę teatralną taką, jaka była. Być może dzięki temu filmowi, za kilkadziesiąt lat ktoś będzie mógł sobie ten widok przypomnieć, czy też zapoznać się z historycznym wyglądem tej przestrzeni – mówi Krzysztof Kiziewicz.

 

Krzysztof Kiziewicz i Radovan Lee odpowiadali za produkcję, technologie i dopracowanie wizualne filmu.

 

– Zaangażowaliśmy w działanie twórców z wielu wymiarów. Obraz, ruch, muzyka, kostiumy, scenografia – to wszystko zostało usytuowane w teatralnej scenerii. Nie ukrywaliśmy technologii sceny, uznaliśmy ją za dodatkowy walor. W niezwykle krótkim czasie udało nam się zorganizować produkcję filmową z prawdziwego zdarzenia. Ta współpraca była dla nas bardzo ciekawa, dlatego dziękujemy wszystkim za zaangażowanie – mówi Radovan Lee.

 

Muzykę do filmu skomponował Adrian „Jakuć” Łukaszewicz do słów piosenki Eugeniusza Bodo „Ja mam czas, ja poczekam”, które napisał Emanuel Szlechter.

 

– Utwór właściwie przyszedł do nas sam. „Ja mam czas, ja poczekam” daje wiele możliwości interpretacji, szczególnie w okresie rozłąki widza z teatrem, w obliczu nadchodzącego „generalnego” remontu. W czasach bardzo „cyfrowych”, gdzie większość rozrywki dostajemy z platform streamingowych Teatr spokojnie zaczeka. Od dawna marzył mi się remake przedwojennego utworu Eugeniusza Bodo, ale z wykorzystaniem współczesnych narzędzi. I w taki sposób powstał utwór dopełniający film – mówi Adrian „Jakuć” Łukaszewicz.

 

W projekt byli również zaangażowani reżyser Paweł Aigner oraz odpowiedzialny za emisję głosu prof. Cezary Szyfman.

 

– Moim głównym zadaniem była praca z aktorami. Zależało nam na tym, żeby zaangażować jak największą liczbę osób związanych z Teatrem Dramatycznym: zarówno pracowników, którzy odchodzą na emeryturę, jak i nowej wiary teatru. Czuwałem nad tym, aby zgrabnie połączyć wszystkie elementy składające się na film: grę aktorską oraz warstwę śpiewu, za którą odpowiadał prof. Cezary Szyfman – mówi Paweł Aigner.

 

Spot można obejrzeć na naszej stronie: dramatyczny.pl oraz w mediach społecznościowych: na Facebooku oraz YouTube.

 

Produkcja została sfinansowana z budżetu Województwa Podlaskiego.