Inauguracja Sceny PracOFFnia

Inauguracja Sceny PracOFFnia

Wraz z Nowym Rokiem inaugurujemy w Teatrze nowy projekt – Scenę PracOFFnia. W jej ramach swoje realizacje będą mogli zaprezentować młodzi, niezależni i aktywni twórcy.

„Moral insanity” Teatru PAPAHEMA

Pierwszą inicjatywą w ramach nowej sceny będzie „Moral insanity. Tragedia ludzi głupich”  na podstawie „Ich czworo. Tragedia ludzi głupich” Gabrieli Zapolskiej w wykonaniu Teatru PAPAHEMA. 30 stycznia, o godz. 17.00 na małej scenie odbędzie się premiera spektaklu, która została zrealizowana przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku. Widzowie będą mogli zobaczyć Helenę Radzikowską, Małgorzatę  Patryn, Paulinę Moś, Pawła Rutkowskiego oraz Mateusza Trzmiela. Ten ostatni aktor na realizację projektu otrzymał stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Białegostoku dla młodych twórców. Aktorzy podjęli próbę znalezienia formy teatralnej, która stałaby się medium pozwalającym młodopolskiemu dramatowi skomunikować się ze współczesnym widzem. Przedstawienie Teatru PAPAHEMA założonego przez studentów V roku Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej łączy aktorstwo dramatyczne ze środkami wyrazu teatru lalek.

„Białostoczanki”  Joanny Grochulskiej i Magdy Kupryjanowicz

Białostoczanki to projekt autorstwa Joanny Grochulskiej i Magdy Kupryjanowicz. Jego głównym celem jest przygotowanie spektaklu teatralnego, opartego na materiałach dokumentalnych, który przedstawiać ma 50 lat historii Białegostoku (lata 1939-1989)
z perspektywy pięciu zamieszkujących go w tym okresie kobiet. Pisanie scenariusza spektaklu zostanie poprzedzone zbieraniem dokumentów – cyklem wywiadów z mieszkankami Białegostoku, a także w oparciu o wspomnienia białostoczan z lat 1939-1989 zebrane w trakcie konkursu literackiego. Na podstawie zgromadzonych materiałów dokumentalnych autorki projektu wyselekcjonują pięć kobiet, których historie życia staną się podstawą sfabularyzowanego scenariusza spektaklu. Założeniem autorek jest dopuszczanie do głosu osób wykluczonych z oficjalnego dyskursu historycznego – kobiet, w tym również przedstawicielek mniejszości narodowych. Zgodnie z założeniami spektaklu co najmniej dwie bohaterki będą przedstawicielkami mniejszości narodowych. Celem takiego działania ma być zobrazowanie realiów relacji między różnymi nacjami w mieście, którego obecną wizytówką i powodem do dumy jest tradycyjna wielokulturowość.

„KOBIECE PISANIE, KOBIECE PRAKTYKI W TEATRZE – DZIWY POLSKIE” grupy TERAZ POLIŻ

W ramach Sceny PracOFFnia zostanie także zrealizowany projekt badawczo­popularyzatorski „KOBIECE PISANIE, KOBIECE PRAKTYKI W TEATRZE – DZIWY POLSKIE” grupy TERAZ POLIŻ. Inspiracją dla tego przedsięwzięcia jest Feministyczny Projekt Badawczy HyPaTia ­ praca naukowo­wydawnicza zespołu teatrolożek, historyczek i kulturoznawczyń (związanych m.in. z Instytutem Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutem Teatralnym w Warszawie). Podjęły się̨ one wydania antologii polskiego dramatu kobiecego z lat 1899­1950. Większość́ tekstów z zawierającej ponad 200 tytułów listy, to dramaty nieznane lub zapomniane. We współpracy z HyPaTią TERAZ POLIŻ chce podjąć́ się̨ pracy badawczej, a tym samym zderzyć́ analizę̨ praktyczną (z reżyserskiej i aktorskiej perspektywy) z analizą krytyczno­teoretyczną członkiń́ HyPaTii. Członkinie TERAZ POLIŻ dokonają własnego wyboru tekstów przeznaczonych do publicznej prezentacji. Otwarte czytania dramatów oraz powiązane z nimi panele dyskusyjne będą odbywać się w naszym Teatrze oraz w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu. Wszystkie czytania wyreżyseruje Ula Kijak. W Białymstoku wydarzeniem otwierającym będzie maraton czytań́ dla dzieci. Oprócz aktorskiego czytania dramatów, maraton zostanie wzbogacony o działania interaktywne ­ gry i zabawy dla młodych widzów, wspólne czytania z rodzicami. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu “Teatr 2015 ­ Promesa: 250­lecie teatru publicznego w Polsce”.

Teatr Seniora

W Nowym Roku planujemy także działania dedykowane dojrzałej publiczności. W ramach Teatru Seniora wiosną odbędzie się premiera spektaklu ”Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej. Koordynatorami projektu są Michał Pabian oraz Elżbieta Lisowska. Specjalnie dla tych widzów odbędą się warsztaty „60+” oraz „Techniki wyobraźni”.

Ponadto z myślą o dojrzałych widzach przygotowaliśmy specjalne propozycje impresaryjne. 8 marca 2015 r. o godz. 17:00 zapraszamy na recital Ireny Santor – niekwestionowanej Pierwszej Damy Polskiej Piosenki. Bilety na koncert w cenie 80 zł dostępne są w Kasie Teatru  Emerytom przysługuje bilet ulgowy, który kosztuje 60 zł.

W kwietniu zapraszamy na spektakl „Kocham Pana, Panie Sułku” w reżyserii Jana Janczarskiego. Na dużej scenie wystąpią Marta Lipińska, Krzysztof Kowalewski oraz Adam Ferency. Przedstawienie odbędzie się 20 kwietnia o godz. 19.00. Bilety w cenie 70 zł (ulgowy) oraz 50 zł (bilet dla emerytów).

„Emocjałki” Justyny Godlewskiej-Kruczkowskiej

W ramach Sceny Inicjatyw Artystycznych widzowie będą mogli obejrzeć „Emocjałki. O uczuciach i emocjach i radzeniu sobie z nimi”. To autorski projekt Justyny Godlewskiej-Kruczkowskiej, skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Aktorka otrzymała na jego realizację stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Białegostoku dla twórców profesjonalnych. Pomysł jego realizacji zrodził się z sympatii do literatury Grzegorza Kasdepke oraz chęci poszerzenia oferty kulturalnej Białegostoku dla najmłodszych. Projekt zakłada stworzenie atrakcyjnego przedstawienia opartego na czynnym współudziale dzieci. Scenariusz powstanie na bazie „Wielkiej Księgi Uczuć” Grzegorza Kasdepke. Twórcy „Emocjałek” wraz ze swoją małą widownią postarają się znaleźć odpowiedzi m.in. na następujące pytania: czy mam prawo odczuwać złość i wstręt? Smutek i żal? Jak radzić sobie ze wstydem, strachem, lękiem? Jak otwarcie mówić o swoich uczuciach i jak okazywać emocje, aby nie ranić innych? Premiera przedstawienia planowana jest na jesień 2015 roku.