III Festiwal Teatralny ODE
III Festiwal Teatralny ODE organizowany jest przez Fundację Teatr Czrevo. Spektakle festiwalowe prezentowane będą w Białymstoku, Bielsku Podlaskim i Hajnówce. ODE czyli „tutaj”. Festiwal ma być świętem teatru, czerpiącego inspirację z lokalnego kolorytu – ducha prawosławia i białoruskości, różnorodności wciąż żywych dialektów oraz pogranicza kultur polskiej i białoruskiej. Na wszystkie wydarzenia obowiązują bezpłatne wejściówki, dostępne w Kasie Teatru od 20 września. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie dwie wejściówki na dane wydarzenie.
Na małej scenie Teatru Dramatycznego Widzowie będą mogli obejrzeć:
„Ja j u poli verboju rosła” Teatr Czrevo (28 września, godz. 18.00)
Na podstawie opowiadania: „Bajka o kalinowej fujarce” Oksany Zabużko
Obsada: Joanna Troc
Reżyseria: Bohdan Głuszczak
Tlumaczenie: Jan Maksymiuk
Muzyka: Marzena Rusaczyk
Czas trwania: 60 minut
Monodram „Ja j u poli verboju rosła” powstał z inspiracji tradycyjną kulturą Białorusinów Podlasia. Za kanwę spektaklu posłużył tekst Oksany Zabużko „Bajka o kalinowej fujarce”. Główną postacią monodramu jest Maria – starsza, wiejska kobieta, której życie obfitowało w szereg osobistych dramatów. Wielkanocne bicie cerkiewnych dzwonów na powrót przynosi permanentne przeżycie trajektorii popełnionego w młodości grzechu, który wedle zbiorowej karmy doprowadził do tragicznej utraty córek, a szczególnie hołubionej Hanusi.
Alegoryczny dom, w którym dzieje się akcja spektaklu wypełniony jest autentycznymi przedmiotami, zebranymi ze strychów starych domostw na Podlasiu. Rekwizyty nie tylko tworzą unikalny klimat, jakby ze starej fotografii, ale przede wszystkim stają się pretekstem i równorzędnym, metaforycznym aktorem. Monodram Joanny Troc sygnowany tytułem zaczerpniętym ze starej podlaskiej pieśni, „Ja j u poli verboju rosła”, jest pierwszą na świecie sztuką, wynoszącą gwarę podlaską na deski profesjonalnego teatru.
„Popiół i pamięć. 1946” Teatr Czrevo (29 września, godz. 18.00, 30 września, godz. 10.00, 12.00)
W tym roku mija 70-ta rocznica pacyfikacji białoruskich wsi przez zbrojny oddział PAS NZW dowodzony przez kpt. Romualda Rajsa ps. „Bury”. Aktorzy Joanna Troc oraz Tomasz Taranta przeczytają fragmenty informacji o ustaleniach końcowych śledztwa S 28/02/Zi prowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej, w sprawie pozbawienia życia 79 osób – mieszkańców powiatu Bielsk Podlaski, dokonanych w okresie od dnia 29 stycznia do 2 lutego 1946 r. oraz wspomnień mieszkańców pacyfikowanych wsi. Relacje świadków tych tragicznych wydarzeń, były spisywane na początku lat 90-tych przez dziennikarzy tygodnika Białorusinów w Polsce „Niwa” – m.in. Jana Maksymiuka, Mikołaja Wawrzeniuka, czy Annę Kondratiuk-Świerubską.
Obsada: Joanna Troc, Tomasz Taranta
Czas trwania: 45 minut
„Dzielny ołowiany żołnierzyk” Teatr Busy (Białoruś) (29 września, godz. 10.00)
Bajka muzyczna o miłości i odwadze opowiadana lalkami i żywym akompaniamentem skrzypiec, dzwonków i przeróżnych magicznych szkatułek. Zabrzmią zarówno wojskowe marsze jak i liryczne romanse. Baśń mądra i piękna, jak wszystkie historie Andersena. Po przedstawieniu odbędą się zabawy teatralne oraz warsztaty z aktorkami Teatru Busy z Mińska.
Obsada: Anna Szaposznikowa, Złata Głotowa
Muzyka: Jekatieryna Morszenok-Kuźmina
Czas trwania spektaklu: 40 minut
Czas trwania warsztatów: 15 minut